Ekonomi

Para Lazım – İcra ve İflas Yasası değişiyor

Parapik sunar ;

AK Parti’nin İcra ve İflas Yasası ile ilgili verdiği değişiklik teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’ndan geçti. Yeni düzenleme ile konkordato sürecinde finansörlerin alacakları, personel alacaklarının önüne geçiriliyor. Personel haklarını yok sayan teklife CHP, muhalefet şerhi düştü.

Teklifin kritik unsurlarından biri; çalışanların alacakları ile ilgili. Tezlere nazaran, düzenleme ile konkordato sürecinde finans kuruluşlarının alacakları, personel alacaklarının önüne geçiriliyor.

“MAĞDUR PERSONELLER DAHA DA GERİ SIRALARA DÜŞTÜ”

Adalet Komisyonu’nun CHP’li üyeleri teklife karşı çıkarak muhalefet şerhi koydu:

“Teklifle konkordato sürecindeki iflas yönetim memurlarının niteliklerini artırma öncelikli hedef olarak söz edilmesine rağmen asıl gayenin konkordato sürecinde borçlunun kimi mallarının satışına imkan verilmesi ve elde edilen gelirin rehinli alacaklı pozisyonunda bulunan finans kuruluşlarına aktarılmasıdır. Konkordato süreciyle zati mağdur durumuna düşen personellerin alacakları ise geri sıralara kaymaktadır. Bu düzenlemeye karşı yaptığımız ısrarlı itirazlar sonuç vermemiştir.”

Şerhte, emek-sermaye istikrarının sermaye lehinde bozulduğuna işaret edilerek süreceği kesin olan ekonomik çöküşte emekçinin daha da fazla mağdur olacakları belirtildi.

KREDİLER DÜZENLEMENİN YOLUNU AÇTI

Cumhuriyet’in haberine nazaran, teklifin Meclis’e gelmesinin nedeni ise firmaların yurtdışından aldıkları krediler. Birçok firma yurtdışından kredi kullandı lakin bu firmalar daha sonra konkordato ilan etmeye başladı. Bunun üzerine yurtdışından kredi verenler ‘Ya paramızı geri alamazsak’ telaşına düştü, Dünya Bankası da devreye sokuldu.

Politik Yol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu