İş Fikirleri

Para Lazım – Girdi maliyetlerindeki artış, konut fiyatları ve kamu projelerini etkileyebilir

Parapik sunar ;

İnşaat demirinde son bir yılda yüzde 116’yı bulan fiyat artışı yaşandı. Girdi maliyetlerindeki artışlar 200’ü aşkın alt bölüme talep oluşturan inşaat dalını sıkıntı durumda bırakırken, bu gelişmeden ekonomik konut üretiminin ve kamu yatırımı projelerinin de sert biçimde etkilenebileceği belirtiliyor. Girdi maliyetlerindeki artış ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri M. Erdal Eren, inşaat projelerine yansıyan öngörülmesi mümkün olmayan ek maliyetler nedeniyle dalın karşı karşıya kaldığı meselelere işaret ederken, salgının tesirlerine ek olarak son periyotta dalın temel girdileri içerisinde ön sırada yer alan demir-çelik ve çimento fiyatlarındaki büyük artışlara dikkat çekti.

Ek önlem alınmazsa belirsizlik giderilemez

Yüksek girdi maliyeti artışları konusu ve paralelinde dalda artan meselelere tahlil konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile görüşmeler yürütüldüğünü anlatan TMB Lideri Eren, “Temel girdilerde öngörülmesi mümkün olmayan yüksek fiyat artışı, 200’ü aşkın iş koluyla direkt kontaklı, iktisadın lokomotifi sayılan inşaat bölümünü sıkıntı durumda bırakmıştır. Kesimin değerli girdileri ortasında yer alan inşaat demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışları ile açıklanamamaktadır” dedi. Eren, salgınının global iktisat üzerindeki olumsuz tesirleri ve dünya piyasalarındaki gelişmeler bir ortada değerlendirildiğinde, inşaat demiri fiyatlarının ek önlem alınmadıkça kısa vadede olumlu tarafta değişmesi ve belirsizliğin giderilmesinin mümkün olmayacağı tasasını lisana getirdi.

Faal ve adil fiyat farkı düzenlemesi gerekli

İnşaat demiri fiyatlarının mevcut seviyede kalması halinde ekonomik konut üretiminin mümkün olamayabileceğine, mevcut fiyat farkı uygulaması ile kamu yatırımı projelerinin de aksayabileceğine dikkat çeken Eren, şöyle devam etti: “İnşaat demiri ile ilgili fiyat farkı formülünde kullanılan endeks ortaya çıkan bu beklenmedik maliyeti karşılamaya yetmemektedir. Kamu yatırımlarında piyasa kurallarını gerçek bir halde yansıtacak endeksler kullanan, aktif ve adil bir fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıyeten demir çelik üreticilerinin bir nebze fedakârlık yapmaları beklenebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu