Borsa

Para Lazım – Gelişmekte olan ülkeler Mayıs’ta borçlanmada frene bastı…

Parapik sunar ;

Gelişmekte olan ülkelerin yurtdışı borçlanması, toparlanma ve finansal kuruluşlardan gelen mali teşviklerin finansman muhtaçlığını azaltmasıyla 6 yılın en düşüğüne geriledi.

Bloomberg‘e nazaran gelişmiş ülkelerdeki ultra düşük faizlere karşın, gelişmekte olan ülkeler Mayıs ayında dolar ve euro cinsinden 6 milyar borçlanabildi. Bu borçlanma 2015 Mayıs ayından bu yana en düşük borçlanma.

Gelişen piyasaların ihraç ettiği dolar cinsi tahvil ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine tahvili faizi ortasındaki fark 2020 Şubat ayındaki düzeylere kadar gerileyerek 327 baz puan oldu. Bu da 10 yıllık ortalama olan 347 baz puanın altında bulunuyor.

ING Bank Gelişen Piyasalar Stratejisti Trieu Pham’a nazaran, birtakım gelişmekte olan ülkeler yılın birinci başlarında erken bir finansman sağlama yolunu seçti. Kimileriyse Avrupa Birliği toparlanma fonu ya da IMF’in fakir ülkeler için sağladığı kredileri kullanmayı tercih ederken artan emtia fiyatları sayesinde vergi gelirlerini artırdı.

Geçen yılla karşılaştırıldığında piyasada fevkalâde bir sakinlik var” diyen Pham, ihraçların bu düzeylerde kalmasının şaşırtan olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu