Ekonomi

Para Lazım – Gelişen ülke paralarının birçok bugün dolar karşısında yükselişte

Parapik sunar ;

ABD’de beklenti altında artış gösteren tarım dışı istihdam verisinin akabinde gerileyen ABD Dolar Endeksi bugün 90,0 düzeyinde tutunmaya çalışıyor. Endeks geçen hafta bilgi öncesi 14 Mayıs sonrası en yüksek düzeye (90,63) çıkmıştı, lakin istihdamın beklenti altında kalmasıyla gösterge çıkarlarını koruyamadı.

Cuma prestijiyle dolar karşısında yükseliş yaşayan gelişen ülke paraları yeni haftaya olumlu başladı. Günlük bazda rupiwonepeso ve lira, dolar karşısında yükselirken randruble ve baht ise hafif düşüş yaşıyor.

Son günlerde dolar karşısında en çok düşen gelişen ülke parası olan Türk lirası, geçen hafta tarihi taban seviyeyi görmüştü, bugün ise 8,602lı düzeylerden süreç görüyor.

Gelişmiş ülke paralarının bugünkü performansına baktığımızda;

Günlük bazda en uygun hareket Avustralya doları ve Japon yeninde görülürken euroda ise nötr fiyatlama var.

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın enflasyona bağlı faizlerin bir kademe yükseltilmesinin olumlu olabileceğini açıklaması dolarda besbelli bir hareket yaratmadı, tahvil tarafında da 1,60 altı fiyatlama sürüyor. Haziran ayı FOMC toplantısında yetkililerin varlık alımının azaltılmasını gündeme getirip getirmeyecekleri merakla beklenirken dolar, yeni haftaya sakin başladı.

Investing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu