Borsa

Para Lazım – Fed/Mester: Tahvil alımları konusunda çok sabırlı olacağız

Parapik sunar ;

Fed FOMC 15-16 Haziran toplantısında tahvil alımlarında azaltma kesinlikle masaya gelecek. Tahvil alımlarının azalması bir manada dolar arzını yavaşlatacağı için, Türkiye üzere epey fazla FX borç taşıyan ülkelerin dış borçlanma maliyetlerini yükseltebilir. Fakat, yalnız Fed değil, tüm büyük Merkez Bankaları enflasyon bahsinde baş karışıklığı içinde. Bu yaz dünya bir enflasyon kasırgasında kavrulacak. Ancak, bu dalga süreksiz de olabilir. Şayet kalıcıysa, Merkez Bankaları’nın yıl sonuna hakikat para siyasetinde olağanlaşmaya dönmesi gerekecek. Aksi halde enflasyon beklentiler vasıtasıyla kalıcı hale dönüşür ve tahvil faizlerini üst iter.

FOMC’in oy hakkı olmayan üyesi Loretta Mester (Cleveland Bölgesi Başkanı) Fed’in tahvil alımlarını azaltma noktasında çok sabırlı olacağını söz etti.  Yükseliş trendine giren fiyatların şimdi TÜFE’ye yansımayacağını vurgulayan Mester, istihdam oranında yükselişin beklenmesi gerektiği söyledi.

İktisadın çok sert bir şokun tesiriyle yapısal değişim geçirdiğini vurgulayan Master, FOMC’nin patika değiştirmeden evvel dalgaların yatışmasını beklemesini öğütledi.

Bu hafta toplanacak AMB PPK’da da enflasyon tartışması yapılacak. Ancak LaGarde önderliğindeki güvercin PPK üyelerinin en erken yaz boyunca çok süratli  tempoda tahil alımını sürdürmeleri en muhtemel senaryo.

Bloomberg ekonomistlerine nazaran, Euro-bölgesi (EB) üyesi devletlerin DİBS faizleri ortasında açılan makaslar ve 1Ç’de EB iktisadının daralması para siyasetinde olağanlaşma için erken olduğunu düşündürüyor.

Kanada Merkez Bankası’nın ise bu hafta piyasaları  sıkılaştırmaya hazırlamak için bildiri vermesi muhtemel.

Öte yanda Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) Merkez Bankaları mecburî olarak gevşek para siyasetini terketmeye hazırlanıyor. Brezilya’dan sonra Rusya da bir-iki ay içinde bir defa daha faiz artırabilir.

GOÜ faiz artırımları bu devletlerin para ünitelerinin dolar ve Euro’ya karşı bedel kaybını mahzurlar. Fakat, TL’ye de rakip çıkar.  Bir öteki deyişle, öbür şartlar tıpkı kalmak kaydıyla, GOÜ ortalama faizi yükseldikçe, TCMB’nin faizleri indirmesi zorlaşacak.

Gelişmekte olan ülkeler Mayıs’ta borçlanmada frene bastı…

FÖŞ ve Erda Gerçek; Enflasyondan Fed’in para siyaseti ve borç krizine giden yol

ABD’de istihdam beklenti altında kaldı ama…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu