Borsa

Para Lazım – Emtia fiyatları yükseldikçe Çin’in ithalatı son on yılda en süratli arttı

Parapik sunar ;

Çin’in ithalatı Mayıs ayında emtia fiyatlarının yükselmesiyle 10 yılın en süratli temposuna ulaşırken, ihracat artışı beklentilerin altında kaldı. Ama ihracat performansının gerisinde büyük olasılıkla ülkenin güneyindeki büyük limanlarda Covid-19 hadiselerinin neden olduğu aksaklıklar var.

Dolar bazında ihracat Mayıs ayında bir yıl öncesine nazaran %27,9 artarak Nisan ayında bildirilen %32,3’lük büyümeden ve analistlerin %32,1’lik varsayımından daha yavaş gerçekleşti.

Pinpoint Asset Management baş ekonomisti Zhiwei Zhang, “İhracat, tahminen de Shenzhen ve Guangzhou limanlarındaki ciroyu yavaşlatan Guangdong eyaletindeki Covid hadiseleri nedeniyle aşağı tarafta biraz şaşırttı,” dedi ve Guangdong limanlarındaki cironun büyük olasılıkla Haziran ayında da yavaş kalacağını ekledi.

Büyük nakliye şirketleri, son salgından sonra Shenzhen’in Guangdong eyaletindeki Yantian limanında sıkışıklığın kötüleşmekte olduğu konusunda müşterileri uyarıyor.

Zhang, bu şokun süreksiz olmasını ve Guangdong’daki mevcut salgının birkaç hafta içinde denetim altına alınmasını bekliyor.

Bu ortada, Çinli ihracatçılar daha yüksek hammadde ve navlun maliyetleri, lojistik darboğazları ve ticaret rekabet gücünü azaltan güçlenen bir yuan ile boğuşuyorlar.

Fakat analistler, gelişmiş pazar talebindeki tempolu toparlanma ve öbür imalat ülkelerinde Covid-19’un neden olduğu aksaklıkların önümüzdeki çeyreklerde Çin’in ihracatını destekleme mümkünlüğünün yüksek olduğunu söylüyor.

Zhonghai Shengrong Capital Management baş ekonomisti Zhang Yi, tedarik ıstırabı çekilen yarı iletken ithalatındaki son toparlanmanın, Çin’in ilgili eser ihracatının büyük olasılıkla yılın ikinci yarısında yüksek kalacağını gösterdiğini söyledi.

İthalat geçen ay yıllık bazda %51,1 artarak Ocak 2011’den bu yana en süratli büyümeyi kaydetti ve Nisan ayındaki %43,1’lik yükselişten kuvvetliydi. Reuters anketinin işaret ettiği %51,5’lik yükselişin çok az altında kaldı.

Çin tekrar de mayıs ayında 45,53 milyar dolarla nisan ayındaki 42,86 milyar dolarlık dış ticaret fazlasının da üzerine çıktı.

Kömür, çelik, demir cevheri ve bakır üzere emtiaların fiyatları, birçok ülkede pandemi kilitlenmelerini ve geniş global likidite tesiriyle bu yıl yükseldi.

Yuan geçtiğimiz haftalardaki rallisini dolar karşısında yaklaşık üç yılın en yükseğine çıkardı ve bu da ABD tüketicilerine daha yüksek fiyat artışı olarak yansıyacak.

Biden idaresi, Trump periyodundan kalma ve Çin’e ABD tarım malları, mamul eserleri alımlarını artırma daveti yapan “Faz 1” mutabakatının 2021 sonunda sona ermesi öncesinde ABD-Çin ticaret siyasetini gözden geçiriyor.

Lider Biden’ın Ocak ayında misyona gelmesinden bu yana Çin, ABD ticaret ve iktisat şefleriyle etkileşimi artırdı. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, geçen hafta ABD Ticaret Şefi Katherine Tai ile yaptığı görüşmelerden yalnızca birkaç gün sonra ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile konuştu.

CNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu