Borsa

Para Lazım – Dikkat: Fed, İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi’ndeki şirket tahvillerini azaltmaya başlayacağını açıkladı

Parapik sunar ;

ABD merkez bankasından Çarşamba günü yapılan duyuruda, Fed’in geçen salgının doruğundaki kredi piyasalarını sakinleştirmek için başlattığı acil bir borç verme tesisiyle satın aldığı şirket tahvil stoklarını azaltmaya başlayacağı bildirildi.

Fed’ den yapılan açıklamada, ikincil piyasada satın alınan kurumsal tahvilleri ve şirket tahvillerine yatırım yapan ETF fonları içeren İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi’ndeki (SMCCF) varlıklarının satışının “kademeli ve düzenli” olacağı belirtildi.

Bir Fed yetkilisi, SMCCF’yi kademeli azaltma kararının para siyasetiyle ilgisi olmadığını söyledi. Merkez bankası, para siyasetinin bir modülü olarak, devlet menkul değerlerinde ayda 120 milyar dolar biriktiriyor ve bunu ne vakit düşürmeye başlayacağına yakın vakitte karar vermek zorunda kalacak.

Kurumsal kredi ve öbür tesislerin başka bir fonksiyonu vardı o da pandemiye bağlı sakinliğin işletmeleri süratle zorlayabileceği nedeniyle krizin başlangıcında kredi akışını sürdürmekti.

Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “SMCCF geçen yıl piyasa işleyişini geri kazanmada, büyük patronlar için kredi kullanılabilirliğini desteklemede ve COVID-19 salgını yoluyla istihdamı artırmada hayati değere sahip olduğunu kanıtladı.” dedi.

Yapılan açıklamada, merkez bankasının döviz alım satım fonları ve kurumsal tahviller için günlük likidite ve süreç şartlarını hesaba katarak piyasalar üzerindeki potansiyel etkiyi en aza indirmeyi hedefleyeceği belirtildi. Tesisi yöneten New York Fed, satışlar hakkında daha fazla detay verecek.

Fed, Mart 2020’de ABD’de salgın devam ederken piyasa karışıklığının tepesinde iki kurumsal kredi tesisi açıklamıştı. Sonunda çok az kullanılan bu likidite tesisleri salgın başlangıcında Fed’in kurumsal kredi piyasalarına likidite sağlamaya hazır olduğunun sinyalini vermekte başarılı oldu.

Tesis, eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Fed’den acil borç verme programlarının birçoğunu kapatmasını ve kullanılmayan fonları iade etmesini istemesi üzerine 31 Aralık’ta kapandı.

Fed bilgilerine nazaran, 30 Nisan prestijiyle tesiste yaklaşık 8,6 milyar dolarlık kurumsal tahvil ETF holdingi ve 5,2 milyar dolarlık şirket tahvili de dahil olmak üzere 13,8 milyar dolarlık varlık var.

Fed, portföyün tamamını yılsonuna kadar satmayı planladığını söyledi. Yakında ETF’lerini satarak başlayacak ve daha sonra yaz aylarında kurumsal tahvil holdinglerini boşaltmaya başlayacak.

ABD tahvil piyasasının büyüklüğü 10 trilyon dolardan fazla, hasebiyle 13,8 milyar dolarlık satışın piyasada oynaklık yaratma imkanı yok. Yeniden de bu adım salgın periyodu agresif mali dayanak siyasetlerinden yavaş yavaş dönüşün başladığı istikametinde birinci sembolik adım olması açısından değerli.

Fed’in asıl hala devam eden aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programından ne vakit geri dönüş başlatacağı kritik. Fed içinde bu mevzuda tartışmaların bu yaz sonunda başlaması bekleniyor.

Reueters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu