Borsa

Para Lazım – Dikkat: Bu hafta açıklanacak ABD mayıs enflasyonu yükselişin devamını yansıtacak

Parapik sunar ;

ABD tahvil faizleri Cuma günü, mayıs ayı için ABD istihdam piyasasına ilişkin datalar beklenenden daha zayıf gelince geriledi. Fakat bu hafta açıklanacak mayıs tüketici fiyat enflasyonu verisi yatırımcılar için yeni bir imtihan olacak.

Tüketici fiyatları nisan ayına kadar geçen 12 ayda on yıldan uzun bir müddetin en süratli suratında yükselmesine rağmen, analistler o vakitten bu yana daha da kuvvetlendiği ve ABD iktisadının çok ısındığından korkuyor.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü açıklayacağı sayılarda yıllık enflasyon oranının mayıs ayında yüzde 4,7’ye sıçramasını beklerken, nisan ayında bu oran yüzde 4,2 idi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, besin ve güç fiyatlarını dışlayan “çekirdek” enflasyon oranının nisan ayındaki yüzde 3’ten mayıs ayında yüzde 3,4’e yükselmesi bekleniyor. Bu, 1990’ların ortalarından bu yana görülen en yüksek düzey olacak.

Fed Lideri Powell, daha yüksek tüketici fiyatlarının süreksiz olduğu ve merkez bankasının aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programını sürdürmesi gerektiği konusunda kararlı. Öte yandan Wall Street, artan enflasyonun beklenenden daha kalıcı olup olmayacağını tartışırken, yatırımcılar mayıs enflasyonu nisan ayından daha yüksek olsa bile kesin bir sinyal vermek için çok erken olabileceğini söylüyor.

Artan enflasyon beklentileri, borçlanma maliyetlerinin yükselmesine neden olan ve öbür piyasalarda çok sayıda oynaklığa neden olan ABD Hazinelerinde bu yıl sert bir satışta kıymetli bir faktör oldu.

Glenmede’nin özel servet uygulamasının baş yatırım sorumlusu Jason Pride, “Muhtemelen [çekirdek olmayan enflasyon için] yüzde 4’lük bir sayı daha olacak ve bu da denklemin dehşet tarafını süreksiz olarak güçlendirecek.” dedi. Temmuz ve Ağustos aylarında, “Muhtemelen TÜFE sayılarında daha dengeli ılımlılık görmeye başlayacağız. Ve bu sonunda süreksiz olduğu tezini güçlendirmeye başlayacak” diyor.

Euro bölgesi görünümü ECB’nin siyaset planlarını nasıl etkileyecek?

Euro bölgesi iktisadına ait beklentiler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Nisan ayındaki son para siyaseti toplantısından bu yana değerli ölçüde güçlendi.

Avrupa genelinde koronavirüs yasakları kaldırılıyor. Yavaş bir başlangıçtan sonra aşılar hızlanıyor. İş faaliyetleri, tüketici inancı ve enflasyon güçlü bir formda geri döndü.

Fakat bir dizi ECB kurul üyesi, bu Perşembe günkü toplantı için politikayı değiştirmek için hala çok az neden gördüklerini söyledi ve lideri Christine Lagarde geçen ayın sonlarında 80 milyar Euro’luk aylık tahvil alım programını dizginleme planlarını tartışmak için “çok erken” olduğunu söylemişti.

19 ülkeli Euro Bölgesi bloğundaki enflasyon, mayıs ayında bir evvelki ayki yüzde 1,6’dan yüzde 2’ye kadar yükselerek merkez bankasının iki yıldan uzun müddettir birinci defa amacını aştı. Fakat ECB yetkilileri, bunun gelecek yıl sönecek süreksiz bir yükseliş olduğunu, yani merkez bankasının destekleyici siyaset duruşunu daha uzun müddet sürdürmesi gerektiğini söylediler.

Birden fazla ekonomist tıpkı fikirde. Berenberg baş ekonomisti Holger Schmieding’e nazaran manşet enflasyondaki mevcut artış yalnızca süreksiz faktörleri yansıttığı için, ECB üç ay daha gaza basmaya devam edebilir.

Sorun, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in geçen hafta yayınladığı bir raporda “ortak bir para siyasetinin kalibre edilmesi açısından ECB için zorluklar doğuracağını” söylediği Almanya ekonomisindeki toparlanma suratının İtalya ve İspanya üzere kimi ülkelerin üzerinde olması.

Lakin Moody’s şunları ekledi: “ECB’nin, Almanya üzere nispeten daha güçlü ekonomiler yedek kapasitelerini tükettikten sonra, önümüzdeki birkaç yıl boyunca son derece destekleyici para siyasetini sürdüreceğine inanıyoruz.”

Renminbi keskin yükselişine devam edecek mi?

Renminbi, Çin hükümetinin geçen hafta sert bir yükselişi yavaşlatmak için adımlar atmasının akabinde piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Çin Merkez Bankası tarafından açıklanan tedbirler, kredi verenleri finansal krizden bu yana daha fazla döviz tutmaya zorlayacak, böylelikle para ünitesini yumuşatmayı amaçlıyor.

Renminbi, geçen haftaki sallantıya karşın son bir yıl içinde dolar karşısında yüzde 11 paha kazandı. Ralli, Çin’in salgından süratli bir halde kurtulmasının tabanına karşı geldi. Yatırımcılar geçen yıl Çin pay senetlerine ve tahvillerine yatırım yapmak için tez ettiler ve para ünitesini daha fazla desteklemeye yardımcı oldular.

Gücü, esasen yüksek emtia fiyatları ve istikrarsız bir iktisat genelinde kaldıraç telaşlarıyla boğuşan siyaset yapıcılar için öbür bir zorluk teşkil ediyor.

Ülkenin toparlanması, sanayi büyümesi ve renminbinin gücüne karşın artan ihracatla körüklenmekte. Lakin merkez bankası üyeleri, global bir emtia rallisinin Çin’deki fabrika kapısı fiyatları üzerindeki tesirine ait artan tasalarını lisana getirdiler.

Geçen ay, bir PBoC yetkilisinin başyazısı, renminbinin daha yüksek emtia fiyatlarını dengelemek için güçlenmesine müsaade verilmesi gerektiğini öne sürdü, lakin makale daha sonra silindi. Dolara karşı daha güçlü bir renminbi, Çin ithalatını ucuzlatır.

Bu hafta, sırasıyla Pazartesi ve Çarşamba günü açıklanacak hem ticaret hem de enflasyona ait datalar iktisadın gidişatına daha fazla ışık tutacak ve renminbiye ait gelecekteki merkez bankası siyaset müdahalelerini şekillendirmeye devam edecek.

FT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu