Bilgi

Para Lazım – Demir rallisi konut fiyatlarını vuracak!

Parapik sunar ;

İnşaat kesimi demir fiyatlarındaki önlenemez yükseliş nedeniyle çıkmazda. Müteahhitler devam eden konut projeleri bittikçe fiyatların artacağını söylüyor.

İnşaat dalı bir müddettir en kıymetli maliyet kalemlerini oluşturan demirdeki fiyat artışlarından sıkıntılı. Ticaret Bakanlığı ile bir ortaya gelerek tahlil arayan bölüm temsilcileri ne yazık ki bir deva bulamadı. Hem dolar bazında artan hem de TL’nin paha kaybıyla kur krizini yaşayan demirdeki artışın en büyük faturası ise tüketiciye çıkacak. Müteahhitler, devam eden projeler tamamlandığında önemli bir fiyat artışı olacağı görüşünü savunuyor.

FİYAT ARTIŞI YÜZDE 116

Fiyat artışı yüzde 116’yı bulan demirdeki gelişmeleri kesim temsilcilerine sorduk. Artışın en kıymetli nedeninin dünya piyasalarındaki genel artış trendi olduğunu söyleyen Yassı Çelik İhracat Sanayicileri Derneği İdare Şurası Üyesi Tuncay Sergen, “Demir fiyatları bütün dünyada döviz bazında artıyor, kurlar da artınca fiyatlar TL bazında çok yüksek oluyor” dedi. Demir fiyatlarının Türkiye’nin denetimi dışında olduğunu söyleyen Sergen,“Türkiye’de üretilen demirin hammaddesi yüzde 85 oranında dışarıya bağlı. Ben bu fiyat artışının eylüle kadar devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Erdal Eren ise Ticaret Bakanlığı ile demir üreticilerinin bir ortaya geldiğini lakin bir tahlilin güç olduğunu belirtti. Eren,“Dolar bazında dünyadaki en ucuz demirin Türkiye’de olduğunu biliyoruz lakin dolar daima arttığı için TL bazında çok kıymetlendi. Bakanlık, üreticilerden, maliyetlerden ya da kâr marjlarından kısarak fiyatları biraz düşürmelerini talep etti lakin bu, çok mümkün görünmüyor. Dünyada hurda fiyatlarının düşmesini bekleyeceğiz” dedi.

Demirdeki artışın konut fiyatlarına ve tüketiciye nasıl yansıyacağını da kıymetlendiren Eren şöyle konuştu: 

“Şu anda devam eden inşaatlarda bütün maliyetler günden güne artıyor. Asıl etkiyi bu inşaatlar bitince göreceğiz. İnşaat firmaları hiç kâr koymasalar bile maliyetleri arttığı için fiyatları da artacak” dedi. Şu anda kamuya iş yapan müteahhitlerin çok sıkıntı durumda olduğunu söyleyen Eren, “Kamudaki işlerin yarım kalmaması ve arkadaşlarımızın batmamaları için mukaveleyi tasfiye etme hakkı verilsin istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu