Genel

Para Lazım – Dardanel, Yunanistan’ın pazar başkanı Kallimanis’i satın alıyor

Parapik sunar ;

Satın alma tamamlandığında tam kapasite üretime geçeceklerini belirten Dardanel İdare Konseyi Lideri Niyazi Önen, “Bu birleşme bölümümüz ve Akdeniz’in iki büyük iktisadı olan Yunanistan ve Türkiye’nin ihracatı için de değerli bir adım” dedi.

Son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla süratli büyümesini sürdüren Türkiye’nin balık uzmanı Dardanel, Yunanistan’da titizlikle sürdürdüğü satın alma sürecinde son kademeye gelindiğini açıkladı. Yunanistan’ın dondurulmuş deniz eserlerinde pazar önderi G. Kallimanis’in devranı için tarafların mutabakata imza attığını açıklayan Dardanel, bu dev satın almayla birlikte küresel bir marka olarak ihracat gücünü daha da artıracak.

1956 yılından bu yana dondurulmuş deniz eserleri üretim ve satışı konusunda faaliyetlerini sürdüren G. Kallimanis’in satın alınma süreci ile ilgili Dardanel’in KAP’a yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Dondurulmuş deniz eserleri üretim ve satışı konusunda pazar önderi olan G. Kallimanis S.A.’nın ticari-sınai varlığının (Gayrimenkulleri, fabrika bina toprakları ve üretim makine tesisleriyle ticari marka, lisans ve unvanlarının) Yunan Tasfiye Mahkemelerinden alınacak karar ile satın alınmasına, bu emelle öncelikle şirketin toplam yaklaşık 62,3 milyon euro dengeli borçlarının kelam konusu mali kurumlara toplam 6 milyon euro ödenerek teminatları ile birlikte alacaklarının tarafımıza evresini sağlayan alacak dönem mutabakatının ilgili mali kurumlar ile imza edilmesine, çabucak akabinde G. Kallimanis’in iktisadi bütünlük içerisindeki ticari-sınai varlığının bölümü hedefi ile Yunan mahkemelerine müracaat edilmesine, süreçlerin şirketimiz ismine Yunanistan’daki varlığımız Dardanel Greece S.A. üzerinden yapılmasına karar verilmiştir.”

“SATIN ALMA TAMAMLANDIĞINDA TAM KAPASİTE ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ”

Akdeniz’in iki değerli iktisadı Türkiye ve Yunanistan’ın dondurulmuş deniz eserleri pazarında oluşturacakları sinerjinin değerine değinen Dardanel İdare Heyeti Lideri Niyazi Önen ise, “Kallimanis, dondurulmuş deniz eserlerinin üretimi ve satışı konusunda yarım asra yaklaşan çok değerli bir tecrübeye sahip. Üretim gücü ve teknolojisinin yanı sıra varlıklı eser portföyü ve geniş ihracat ağı potansiyeline sahip bu şirketi bünyemize katacak olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Satın almanın tamamlanmasının akabinde Kallimanis tesislerinin tam kapasite üretime geçeceğini ve bununla birlikte bölgenin istihdamına da kıymetli bir katkı sağlanacağını vurgulayan Önen, “Dardanel’in bilgi birikimi, üretim ve pazarlamadaki tecrübesi komşu marka Kallimanis ile birleşiyor. Bunun her iki şirkete olduğu üzere kesimimize ve iki ülke iktisadına de katkısı büyük olacak. Kallimanis Kuzey Avrupa, Akdeniz ve Balkanlar’a kıymetli bir ihracat potansiyeline sahip. Bu satın alma tamamlandığında üretim kapasitesinin yanı sıra ihracat coğrafyasını da büyütmeyi hedefliyoruz” diye vurguladı.

“GLOBAL PAZAR HİSSEMİZİ ARTIRMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Dardanel’in uzun vakittir yakın coğrafyada büyüme fırsatlarını incelediğini hatırlatan Önen, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kendi dalımızın en büyük ve prestiji en yüksek markalarıyla görüşme halindeyiz. Kallimanis, küresel ölçekte büyüme planlarımızın birinci ve kıymetli adımı. Daima vurguladığımız bir gayemiz var. Yakın devirde dünyadaki en büyük su eserleri üreticisinden biri olmayı planlıyoruz. Küresel bir Türk firması olarak, ülkemizin ton balığı ve deniz eserlerindeki tecrübesini dünyaya taşımaya, ihracat coğrafyamızın genişlemesiyle birlikte küresel pazar hissemizi artırmaya kararlıyız. Türkiye’de ürettiğimiz ton balığı ve deniz eserlerini dünyaya satarak, ülkemizin iktisadında ve cari açığın azaltılmasında değerli bir aktör olmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu