Borsa

Para Lazım – Covid-19 reyting çitalarını oynatıyor

Parapik sunar ;

Kolombiya’nın geçtiğimiz hafta S&P Küresel yatırım notunu kaybetmesi, sırf sıradaki ülkenin hangisi olacağı sorusunu gündeme getirmekle kalmadı, tıpkı vakitte görünüşte notu bağışlanan ülkelerin sayısını da gündeme getirdi. Yatırım için kıymetsiz statüye indirgenmek, hükümet yahut şirket tahvillerini muhakkak yüksek profilli yatırım endekslerinden hariç tutabilir ve borçlanma maliyetlerini artırarak bir sorun dalgası yaratabilir.

Borçlanma maliyetlerini artmasına neden olan kredi notunun kaldırılması her hükümet için cezalandırıcıdır, lakin bu ceza katiyen yalnız Kolombiya için değil. Son on yılda Brezilya, Güney Afrika, Türkiye ve yarım düzineden fazla ülke “düşmüş melekler” haline geldi, zira derecelendirme ajansının tabiriyle “önemsiz” statüsüne indirgendi. Artan COVID-19 baskıları ise daha birçok ülkenin birebir tehlikede olduğu manasına geliyor.

Moody’s ve Fitch’in uyardigi ülkeler arısında Hindistan ve Romanya mevcut. Fitch’in izleme listesine Kolombiya, Panama ve Uruguay da dahil ve 10 ülke daha bilinmeyen BBB eksi statüsünde olmaya yakın.

Birden fazla ülke için durum yeterli görünmüyor. Hindistan, % 90 borç / GSYİH yükü ile öne çıkıyor, fakat artık Romanya dışındaki ülkelerin borç oranları, BBB eksi derecelendirilmiş bir ülke için olan % 55 ortalamasında.

Medyan faiz ödemelerinin de bu yıl gelişmekte olan piyasalarda hayli yüksek olması bekleniyor. Fitch, bunun büyük ekonomilerdeki %1,2 ile karşılaştırıldığında GSYİH’nın %2,5’ine eşit olduğunu ve COVID-19 devam ederse iyileşmelerin gecikeceğini düşünüyor.

Lakin, tüm iç karartıcı sayılara karşın, borç problemlerine karşı sigorta için kredi temerrüt takaslarını (CDS) kullanan finans piyasası yatırımcıları, bu ülkelerden rastgele birinin kesintiye uğrayacağını düşünmüyor üzere görünmekte.

Bir yıl evvel, CDS, tümü “hurda” durumuna indirgenen 130 milyar dolarlık dev tahvil piyasasıyla Hindistan, Kolombiya ve Endonezya ve Meksika’yı işaret ediyordu. Hepsi şu anda yatırım derecelerini koruyacaklarını gösteren düzeylerde süreç görüyor.

Ana firmaların derecelendirdikleri ülkelerin %25 ila %30’unu düşürdükleri geçen yılın tersine, Moody’s, bu yıl notunu düşürdüğünün üç katı kadar yükseltmede bulundu. S&P, şirketler de dahil edildiğinde %50 daha fazla yükseltme yaptı.

S&P, Kolombiya’nın yatırım notunu sadece bir ay evvel yine teyit etmişti. Ülkedeki vergi planlaması problemlerine karşın, Kolombiya hükümetinin %65’lik borç / GSYİH oranı, Hindistan’ın %90’lik oranı yahut Cuma günü BBB notunu yine teyit ettiren Hırvatistan’ın %85’lik oranının çok altında.

Borç düzeyi bu yıl GSYİH’nın %150’sini aşan İtalya’nın notu ise S&P tarafından yükseltildi.

Fitch, global devlet borcunun 2022 yılına kadar 95 trilyon dolara ulaşacağını varsayım ediyor; bu, 2019’daki COVID öncesi düzeye kıyasla nominal olarak %40’lık rekor bir artış.

Çeviren:  Cem Çetingüç

FÖŞ anlattı:  FED Para Basmayı Keserse, TL’ye Ne Olur?

OECD: Türkiye’nin halkına direkt dayanağı çok az, kredi takviyesiyle bu iş sürmez

OECD: Global İktisadın Yüzde 6 Büyümesini bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu