Ekonomi

Para Lazım – Çinli firmalar Türk tahlil ortakları arıyor…

Parapik sunar ;

Çin, ihracata dayalı büyüme modelinden ithalata da öncelik veren bir siyasete geçiyor. Nesil ve Yol projesinin de ilerlemesiyle Türkiye’de yatırım yapan Çinli firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’deki Çinli firmalara yatırımları konusunda hizmet veren Türk Çin Kültür Derneği, Kurumsal İlgiler Yöneticisi Tuğçe Gül Demirbaş açıklamalarda bulundu.

Demirbaş açıklamasında; bugün Türkiye ve Çin bağları iktisat, turizm, ulaştırma, ticaret üzere alanlar başta olmak üzere birçok alanda istikrarlı bir formda gelişmeye devam etmektedir. Nesil ve yol projesi kapsamında da önemli yatırımlar yapılmaktadır.  Kuşak ve yol projesine bağlı olarak gelişen dallar hem ithalat hem de ihracat potansiyelleri sunmaktadır.

Türkiye, Cep Telefonu Üretiminde Çin’in Gözdesi

Çin ihracata dayalı büyüme modelinden ithalata da öncelik veren bir siyasete geçiyor. Türkiye’nin avantajları nedeniyle, Türkiye’de yatırım yapan Çinli cep telefonu üreticilerinin sayısı da artmaya devam ediyor. Genel olarak bakıldığında Çin’de akıllı telefon üretimi gerçekleştiren birçok firma bulunuyor. Fakat bunların pek birçoklarının amacı iç pazar olduğundan şimdiye kadar isimlerini bile duymamıştık. Artık ise ülkemizde akıllı telefon satışı yapan Çinli üreticiler mevcut. Huawei, Xiaomi, Honor, Oppo, Vivo, Realme ve Tecno üzere isimler küresel pazarı hedefledikleri için yolları Türkiye’yle de kesişti.

Çinli Firmalar Türk Tahlil Ortağı Arıyor

Türk Çin Kültür Derneği’nin, Çinli firmalara verdiği danışmanlık hizmetleri sırasında, tespit ettiğimiz en kıymetli gereksinimlerden birinin, Türk tahlil ortağı olduğunu gördük. Türkiye pazarına girmek isteyen Çinli şirketler, kuruluş süreçleri, insan kaynakları hizmeti, çeviri hizmeti, hukuk hizmetleri, reklam tanıtım, tertip, catering, lojistik üzere birçok alanda gereksinimlerini çözecek sağlam tahlil ortakları aramaktalar. Dernek, bu alanda hizmet veren Türk firmalar ile Çinli şirketler ortasında irtibat kurmalarını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu