Ekonomi

Para Lazım – Cihan İhtilal Zelyut – Aykut Erdoğdu Söyleşisi: Döviz kuru, işsizlik ne olacak? Bu moralle berbat olacak!

Parapik sunar ;

CHP’li Aykut Erdoğdu ağır ekonomik sıkıntıları davranışsal iktisat penceresinden yorumladı. Meselelerin kaynağında mutsuz ve yalnız hisseden insanların olduğunu söyleyen Erdoğdu bu insanların kuru, işsizliği, enflasyonu düşürmesinin imkansız olduğunu anlattı ve yapılması gerekenleri özetledi.

CHP İktisat Masası TV’de ekonomist Cihan İhtilal Zelyut ile konuşan Aykut Erdoğdu, ‘ekonomide daima berbat göstergeleri konuşuyoruz fakat bu ‘Gösterge Ekonomisi’ davranışsal iktisadın bir sonucudur’ dedi.  Ekonominin beklentilerle ilgili olduğunu, bu beklentilerin ise şahısların memnunluğu, kendilerini inançta hissetmeleri ile alakalı olduğunun altını çizdi.

Erdoğdu, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada salgının tesiri olduğunu biliyoruz lakin burada makus idarelerin de hissesinin olduğunu biliyoruz dedikten sonra, ‘Ancak bu kadar da makus bir idare olamaz. Kaynaklar bu kadar heba edilemez. Kaynak deyince yalnızca maddi pahalar değil insanlarımız da yurtdışına kaçıyor.’ dedi.

Erdoğdu insanların çok mutsuz olduğunu, ağır bir pandemi süreci olduğunu ve bu süreci de yaşanacak en ağır ekonomik şartlarla yaşadıklarını söyledi. Buna bağlı olarak insanların kendilerini çok yalnız, dışlanmış hissettiklerini belirtti.

Erdoğdu, ‘Döviz kuru ne olacak, işsizlik ne olacak, büyüme ne olacak? Bu moralle hepsi berbat olacak! Bunun için birinci yapılacak moralimizi toplamaktır.’ dedi.

Yaptıkları esnaf ziyaretlerinde esnafın iş yapmaktan korktuğunu, iş yaptıkça para kaybedeceklerine dair beklentilerin arttığını gören Erdoğdu, esnafın ‘ciro var lakin masrafların ne olacağını hesaplayamıyoruz’ dediğini de ekledi.

Girişimcilerin yeni işçi, kredi, yatırım yapmaya korktuklarını, umutlarının kaybolduğunu söyleyen Erdoğdu, ‘Millet şuan büyük bir buhran içinde, psikoloji bozulmuş durumda ve her gün bunu tetikleyecek yeni şeyler oluyor.’ dedi.

Beşerler sabah bir uyanıyor, Ayasofya’da bir imam ülkenin kurtarıcısına ağır hakaret etmiş. Akşam bir bakıyor CB kaçak aşı yapmış. Öbür gün bir mafya Türkiye’deki berbat durumu anlatıyor ve kâfi diyor. Bu yüzden en kaliteli, en yetişmiş insan kaynağımız yurtdışına kaçıyor. Kaçanlardan daha öteye burada kalanların umudu kalmadı diyen Erdoğdu kelamı kıymetler çatışmasına bağladı.

Erdoğdu, ‘Sen kamu gücüyle benim bütün toplumsal ömrümü değiştirmeye çalışırsan kendine benzetmeye çalışılırsan bu ülkeye dair umut kalmaz.’ diyerek, bugün umudu kalmayanların bu ülkenin hasılasını ürettiğini söyledi.

Erdoğdu, ‘Döviz kuru nasıl düşecek üretimin artması gerek, pekala üretim nasıl artacak, beşerler üretecek, mutsuz ettiğiniz beşerler nasıl üretimi artıracak? Bu beşerler bu ülkede kalmak istemiyor, bu beşerler üretim, ihracat yapmazsa ne olacak? Bu nedenle ülkenin topyekün moralini düzeltmemiz gerekli.’  dedi.

Bu ülkede bir kısmı dışladığınız vakit onları yalnızca sosyolojik olarak dışlamıyorsunuz tıpkı vakitte  ekonomik olarak da dışlıyorsunuz. Örneğin siz Güneydoğu’da güvenlik problemleri nedeniyle tüm nüfusu dışlarsanız et üretimini artıramaz, et fiyatlarını düşüremezsiniz diyen Erdoğdu kamu idaresinin meselelere kolay, sığ, niyetsiz bakarak bu ülkeye çok büyük kötülük ettiğini belirtti.

Bu moral nasıl düzelecek sorusuna ise, ‘Meclis gettolaşmış olabilir ancak sokakta bu yok. Sokak ayrışmış değil. Yandaş denilen kitle bile mutsuz durumda. Dışlanmış hissedenlere yeni umut vermek gerekiyor. Bunu tekrar toplum yapacak. Bunu iktidar yapamaz.’ dedi.

Teknik iktisattan davranışsal iktisada geçtiğinizde beklentilerdeki bozulma yani sosyolojik, siyasal bozulmalar iktisattaki bozulmanın temelini oluşturuyor diyen Erdoğdu, ‘Ağır meselelerde delirdiysek daima birlikte delirdik akıllanacaksak da daima bir arada akıllanacağız’ diyerek kelamlarını bitirdi.

FÖŞ yazdı: Büyüyen iktisat mi, TUIK’in burnu mu?

Enflasyon yorumları: Acı olarak maliyet artacak

Baki Demirel: Haftanın iktisat politiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu