Ekonomi

Para Lazım – Büyük merkez bankaları da iklim uğraşına katıldı

Parapik sunar ;

Dünyanın önde gelen merkez bankacıları, iklim değişikliğiyle uğraşta besbelli bir rolleri olduğuna karar vererek, bankaları, şirketleri ve öteki teşebbüsleri bu büyüyen krize karşı duruş sergilemeye çağırdı.

İktisat yazınında piyasaları derinden etkileme potansiyeline sahip, öngörülmesi güç ender olayları anlatmak için kullanılan ‘siyah kuğu teorisi’ne göndermeyle ‘Yeşil Kuğu’ adını verdikleri üç günlük konferansta bir ortaya gelen merkez bankacıları, siyaset yapıcılar, akademisyenler ve iş insanları, iklim değişikliğiyle gayret konusunda pek çok öneriyi tartıştı.

Dönüm noktası

Bütün iştirakçiler, İngiltere Merkez Bankası’nın eski liderlerinden Mark Carney’in iklim değişikliğinin finansal krize neden olabileceğine dair 2015’te yaptığı ‘dönüm noktası’ konuşmadan sonra, finans bölümünde bu tarafta gayretlerin arttığı konusunda hemfikirdi.

Konferansta kelam alan Finansal Sistemi Yeşillendirmek için Merkez Bankaları Ağı’nın lideri Frank Elderson, şimdi dört yıllık bir teşebbüs olmalarına karşın dünya iktisadının yüzde 88’i ve global karbon salımının yüzde 85’ine sahip bölgeyi kapsayan 91 üyeleri olduğunu söyledi.

Fakat iklim riskleriyle gayret etmek ve merkez bankası siyasetlerini daha yeşil hale getirmek için iştirakin değil uyumun öne çıkması gerektiği vurgulandı.

IMF Lideri Kristalina Georgieva, iklim riskleriyle gayrette 200’e yakın farklı taslak bulunduğunu, bunun modüllü bir yaklaşıma neden olabileceğini kaydederek, “Bunların kapsamını daraltmalıyız” dedi.

Bu bahiste öne çıkanlardan İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey, sahip oldukları varlıkların karbon ayak izini ölçen geçen yılki raporda, bu varlıkların 2100’e kadar meydana gelebilecek 3.5-4 derecelik sıcaklık artışıyla ilişkilendirilmesinden sonra, siyasetlerini yeşil hale getirmenin yollarını aradıklarını tabir etti.

‘Bakın bu bizi nereye getirdi‘

Konferansta öne çıkan başlıklardan biri de finansal kurumların ve şirketlerin iklim değişikliği risklerine dair durumlarına ait kâfi bilgi bulunmaması.

Alman Bundesbank Lideri Jens Weidmann, takımlarının çok az sayıda şirketin işi ciddiye aldığını tespit ettiğini vurguladı. Weidmann, araştırmacıların, şirketlerin maddi olmayan iklim riski bilgilerini ortadan seçerek rapor ettiği sonucuna vardığını söyledi.

Lagarde ise iklim risklerini ifşa etmek için çoğunlukla istekli olarak yapılan, özel dal öncülüğündeki yaklaşımdan uzaklaşılması gerektiğinin altını çizerek, “Bakın bu bizi nereye getirdi” dedi.

Bu çağrıyı Fransa Merkez Bankası Lideri François Villeroy de Galhau da destekledi. Ülkesinde iklim risklerini bildirmenin mecburî kılındığı bir düzenlemeden bahseden Fransız yönetici, esas iktisatların de bunu takip etmesi gerektiğini savundu.

Finans Nöbeti isimli sivil toplum kuruluşunun lideri Thierry Philiponnat ise bilgi boşluğunun hareketsiz kalmak için münasebet olamayacağını vurgulayarak, “Bu çok kullanışlı ama tehlikeli bir örtmece, elimizde bilgi yok ve zati hiç olmayacak” dedi.

ABD Merkez Bankası Lideri Jerome Powell ise bankasının görüşünün, iklim uğraşının seçilmiş yöneticiler tarafından yürütülmesi tarafında olduğunu, iklim değişikliğinin mevcut para siyaseti kararlarında direkt bedellendirilen bir başlık olmadığını söz etti. Powell, “Bu çeşit iklim siyaseti yapıcıları değiliz ve olmak için de uğraşmıyoruz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) ise bu cins bir oyuncu olmayı iç tartışmalarda ele alıyor. Bundesbank’tan Weidmann daha evvelki bir konuşmasında AMB programıyla satın alınan tahvillere ‘yeşil kriterler’ getirilmesinin önünü açmıştı: “Şayet burada kâfi bir tahlil bulunamazsa, avro sistemi alternatif tedbirler geliştirmeli, mesela kimi bölüm ve kurumların tahvilleri avro sistemi para siyaseti portföyüne alınırken vade yahut ölçü sonu getirebiliriz.”

diken.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu