Genel

Para Lazım – Boğaziçi Beton Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da Süreç Görmeye Başladı

Parapik sunar ;

Boğaziçi Beton’un Vakıf Yatırım Menkul Pahalar A.Ş. liderliğinde yürütülen halka arz süreci son erdi. Boğaziçi Beton payları, 3 Haziran 2021 tarihi prestijiyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da süreç görmeye başladı.

3,50 TL baz fiyat ve “BOBET.E” kodu ile Borsa İstanbul’da süreç görmeye başlayan Boğaziçi Beton’un payları, birinci süreç gününü 3,85 TL’ye yükselerek tamamladı.

Geçtiğimiz günlerde talep toplama periyodunu muvaffakiyetle tamamlayan Boğaziçi Beton’un, “Sabit Fiyatla Talep Toplama” yoluyla gerçekleştirilen halka arzında 114.000.000 TL nominal kıymetli hisselerin satışı yapılmış, halka arz büyüklüğü 399.000.000 TL olarak gerçekleşmişti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya nazaran Boğaziçi Beton’un, halka arzı 42.380 gerçek ve hükmî kişinin iştirakiyle gerçekleşmişti. Halka arz edilen hisselerin yüzde 60’ı yurt içi kişisel yatırımcılara, yüzde 30’u yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 10’u ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara dağıtımı yapılmıştı.

“Yatırımcılarımızla daha güçlüyüz”

Halka arz sürecini kıymetlendiren Boğaziçi Beton İdare Şurası Lideri Abdurrahim Varlıklı: “Süreci muvaffakiyet ile tamamlamış olmaktan ötürü memnunuz. Kurumumuza ilgi gösteren ve ortak olan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Ülkemizin geleceğini sağlam yapılarla inşa edecek çok büyük bir aileye kavuştuk. Bize güvenen yatırımcılarımızla artık daha da güçlüyüz. Daima birlikte inançlı ve sürdürülebilir kentleşmenin geleceği için çalışacağız” dedi.

Boğaziçi Beton’un üretim gücüne ve dağıtım ağına değinen Güçlü: “Üretim ve satış faaliyetlerimizi İstanbul’da 21 farklı lokasyonda, 30 Hazır Beton tesisi ile sürdürüyoruz. Ana faaliyet bahsimiz olan hazır beton üretimi ve satışı ile birlikte, betonun hem kalitesini hem maliyetini etkileyen agregayı da kendi bünyemizde üretiyoruz. Bu kapsamda yıllık 6 milyon ton agrega üretim kapasitesine sahip iki Taş Kırma tesisi ile İstanbul Avrupa yakasının en yüksek kapasiteli Agrega Maden Ocaklarından bir adedinin işletmecisiyiz. Halka arz ile birlikte kesimde güçlenerek yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Yalnızca geçen sene 3 milyon m3’ün üzerinde beton döktüklerine dikkat çeken Varlıklı bu sayısı ise şu örnek ile açıkladı. “Avrupa’daki kimi ülkelerle bu sayısı kıyasladığımızda; Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) 2019 yılı datalarına nazaran Danimarka’da ülke genelinde 2.7 milyon m3, Finlandiya’da 2.7 milyon m3 ve Slovakya’da 2.8 milyon m3 beton dökülmüş. Boğaziçi Beton, 2019 yılı bilgilerine nazaran bu üç ülkeden daha fazla hazır beton üretimi ve satışı gerçekleştirmiş durumdadır.”

Devam eden projeler…

2020 yılında yaklaşık 733 milyon TL ciroya ulaşan şirketin değerli projelerde yer aldığını anlatan Varlıklı, “Bugüne kadar ürettiğimiz 35 milyon metreküp hazır betonla konut, residence, AVM, otel, kentsel dönüşüm projeleri, metro, yol, kavşak, tünel, alt/üst geçit vb. ulaşım projeleri, dere ıslah projeleri, hastane, eğitim kurumları ve mega projelerin pek birçoklarında yer aldık. Geniş beton santrali ağımız, tamamı kurumumuza ilişkin olan 553 adet araç / makine / ekipman kapasitemiz ve 950’ye yakın deneyimli çalışma arkadaşlarımızla birlikte şimdiye kadar yaklaşık 1.285 projeye imza attık” dedi.

Şu an devam eden projelerine de değinen Güçlü, “Boğaziçi Beton olarak hali hazırda Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek binası olma özelliğini taşıyan Merkez Bankası’nın hazır beton tedariki başta olmak üzere, İstanbul içerisinde yapılmakta olan birçok metro, alt yapı, yol, kentsel dönüşüm ve tünel olmak üzere devam eden projelerde hazır beton ve agrega üreticisi olarak yer alıyoruz” dedi.

Halka arzdan elde edilen gelirin kullanımı

Türkiye için katma paha üretmeye devam edeceklerini belirten Varlıklı, “Sermaye artışı sonucunda elde ettiğimiz halka arz gelirlerinin yüzde 20’lik kısmı (67.800.000 TL) ile yatırım finansmanı ve araç / makine alımları yapmayı hedefliyoruz. Yüzde 30’luk kısmını (101.700.000 TL) ise işletme sermayesi olarak ve yüzde 50’lik kısmını (169.500.000 TL) ise finansal borçluluk düzeyinin azaltılması için kullanacağız. Amacımız büyümek. Topraklarının büyük çoğunluğu sarsıntı jenerasyonunda olan ülkemizde, T.C. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılı sonunda yayınladığı Kentsel Dönüşüm Hareket Planı’na nazaran gelecek beş yılda, 1.5 milyon konutun yenilenmesi muhtaçlığı var. Bu yaklaşık 90 milyon metreküp beton manasına geliyor. Her geçen gün özel kesim ve kamuda yeni mega projeler açıklanıyor. Yatırımcılarımızın sağladığı finansman dayanağı ile kapasitemizi daha da artırmayı ve fırsatları kıymetlendirerek Türkiye’nin süratle gelişen altyapısına, kamu ve özel kesimdeki sağlam yapılara imza atmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu