Ekonomi

Para Lazım – Bloomberg’den Erdoğan ve TL yorumu: ‘Erdoğan’ın baş döndüren politikaları…’

Parapik sunar ;

Döviz karşısında Türk Lirası’nın baş döndüren düşüşü sürerken, ABD medyasında, TL’deki kıymet kaybı, Erdoğan’ın ‘baş döndüren iktisat siyasetlerine bağlandı.

Bahisle ilgili yayımlanan makalede, TL’nin Erdoğan’ın iktisat siyasetlerinin kurbanı olduğu belirtildi.

Tuğçe Özsoy ve Selçuk Gökoluk imzalı haber “En yeterliden en berbata: Yatırımcılar Türkiye piyasasından soğuyor” başlığıyla yayımlandı. Makalede, “Sadece 3 ay içerisinde Türk lirası en güzelden en berbata geçiş yaptı. Yabancı pay sahipliği tüm vakitlerin en düşük düzeyine indi. Türk Lirası, bu yıl dünyanın en berbat performans gösteren para ünitesi oldu” tabirleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘faiz indirimi’ davetine değinilen haberde, “TL, enflasyon neredeyse yüzde 17’yken yeniden karar mercilerine faiz indirme daveti yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baş döndüren siyasetlerinin kurbanı oldu. Türkiye’nin başkanı ve onun Merkez Bankası lideri ortasında bu haftanın baş karıştıran bir ileri bir geri anlık siyaset kararları ülkenin piyasasının ne kadar riskli bir hale geldiğini gösteriyor” yorumu yer aldı.

Eski Merkez Bankası Lideri Naci Ağbal’ın misyondan alınmasını hatırlatan Bloomberg, “O günden beri Türkiye’de piyasalar çökmüş durumda. Bu haftaki gelişme, Erdoğan’ın faiz indirimi isteğini bastıracağına dair kaygıları da artırdı” denildi.

Haberde, “Yatırımcılar için her şey 20 Mart’ta değişti. O gün Erdoğan piyasa dostu merkez bankası liderini misyona geldikten dört ay sonra vazifeden aldı. Bu durum onun enflasyonla gayret etmek için yüksek faiz konseptinden rahatsız olduğunu gösteriyor ki bu durum aslında çağdaş iktisat için bir gelenek” ifadeleri kullanıldı.

Ahval

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu