Bilgi

Para Lazım – Bitcoin, acımasız satışların akabinde Salı günü tekrar düşüşe geçti

Parapik sunar ;

Bitcoin’in fiyatı, kripto paralardaki acımasız satışların akabinde Salı günü tekrar düştü.

Satışların nedeni kesin olmamakla birlikte, ABD yetkililerinin Colonial Pipeline’ı maksat alan bilgisayar korsanlarına ödenen fidyenin birçoklarını geri almayı başardıktan sonra, Bitcoin güvenliğiyle ilgili kaygılarından kaynaklanması beklenen. Pazartesi günü, ABD kolluk kuvvetleri, Colonial Pipeline’a yönelik siber hücumun gerisindeki siber hatalı çetesi DarkSide’a ödenen 2,3 milyon dolarlık Bitcoin’e el koyduklarını söyledi. Para, kısa mühlet evvel ABD hükümetinin siber hücumlardaki artışa karşı başlattığı özel misyon gücü tarafından geri alındı.

Mahkeme evraklarına nazaran, Federal Soruşturma Ofisi, bilgisayar korsanlarından birinin Bitcoin cüzdanlarından birinin “özel anahtarına” yahut şifresine erişebildi. Bitcoin, ekseriyetle “fidye yazılımı” olarak bilinen makûs gayeli yazılımlar tarafından kilitlenen bilgilerin şifresini çözmek için fidye ödemeleri talep eden bilgisayar korsanları tarafından yaygın olarak tercih ediliyor.

Kapatılmadan evvel 90 milyon dolarlık Bitcoin fidye ödemesi aldığı bildirilen DarkSide, bilgisayar korsanlarının fidye yazılımı araçlarını geliştirip pazarladığı ve daha sonra akınlar gerçekleştirecek olan bağlı kuruluşlara sattığı “hizmet olarak fidye yazılımı” olarak isimlendirilen bir iş modeli ile faaliyet gösteriyordu.

Blockchain analitik firması Elliptic’e nazaran, ele geçirilen fonlar, DarkSide iştirakinin Colonial tarafından ödenen fidye ölçüsünün büyük kısmını temsil ediyordu.

Mandiant Threat Intelligence’de tahlilden sorumlu lider yardımcısı olan John Hultquist, hareketi “hoş bir gelişme” olarak nitelendirdi. Hultquist, “Son yaşananlarla birlikte, artan siber atak dalgasını durdurmak için çeşitli araçlar kullanmamız gerektiği ve hatta kolluk kuvvetlerinin bile yaklaşımlarının hatalılara karşı davalar oluşturmanın ötesine geçmesi gerektiği ortaya çıktı” dedi.

Bitcoin, Salı sabahı geç saatlerde 32.000 dolar düzeyinin altına düşerek kıymet kaybını hızlandırdı. Dünyanın en büyük kripto para ünitesi daha sonra yavaşça toparlandı ve 16:01 itibariyle %9 daha düşük 32.854,99 dolardan süreç gördü. Daha küçük dijital paralar da benzeri bir düşüş yaşandı. Ethereum yaklaşık %8 bedel kaybederek 2.499.28 $’a düştü.

Nisan ayında, Bitcoin’in birinci kere 60.000 doları geçmesiyle 2021 yılının dijital varlıkların altın yılı olması bekleniyordu. Lakin kripto fiyatlarında son vakitlerde yaşanan düşüş, piyasaya olan inancı sarstı. Bitcoin geçen ay 30.000 dolar düzeyine düştü ve şu anda tüm vakitlerin en yüksek düzeyine kıyasla yaklaşık %50 bedel kaybetmiş oldu.  Dijital para ünitesi, bir yıl öncesine nazaran fiyatı hala üç katından fazla olmasına karşın, yılın başlangıcından bu yana sadece yaklaşık %12 arttı.

Düzenleyici kısıtlama telaşları ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın son tweet’leri de dahil olmak üzere bir dizi sorun kripto para üniteleri üzerinde tartı oluşturuyor.

Çinli yetkililer geçen ay kripto madenciliği ve ticareti konusunda baskı yapılması davetinde bulundu. Bir vakitler pazarda kıymetli bir oyuncu olan Çin, o vakitten beri kripto para ünitelerine yapılan spekülatif yatırımları ortadan kaldırmak için harekete geçti, birinci madeni para teklifleri olarak bilinen bir fon toplama sistemini yasakladı ve mahallî borsaları kapattı.

Bu ortada Elon Musk, Bitcoin’in birkaç ay evvel değerli savunucularından biriyken şimdilerde tam aykırısı bir tavırda. Musk’ın elektrikli araba firması Tesla, çevresel tesirine ait tasalar nedeniyle geçen ay ödeme sistemi olarak Bitcoin’i kabul etmeyi bırakınca kripto piyasasının çalkalanmasına neden olmuştu.

Dijital para ünitesi bilgi firması CryptoCompare CEO’su Charles Hayter CNBC’ye verdiği demeçte, “Bitcoin boğaları, piyasanın geri çekilmesiyle terbiye edildi ve tahminen de bir defa ısırıldı. Son bilgiler, kurumlar tarafından pazarın daima köşeye sıkıştırıldığını gösteriyor” dedi.

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu