Genel

Para Lazım – Başkentgaz, Borsa Yolunda…

Parapik sunar ;

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) halka arz için onay alan Başkentgaz, 3-4 Haziran tarihlerinde pay başına 9.72 TL fiyatla talep toplayacak. Doğal gaz dağıtım dalındaki birinci halka arzı gerçekleştirecek şirket, son yılların en büyük halka arzlardan birine imza atmış olacak.

Türkiye’de doğal gaz kullanıcıların yüzde 11’ine hizmet götürerek en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi pozisyonunda bulunan Başkentgaz, Borsa İstanbul’da (BİST) süreç görmeye hazırlanıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) onayının akabinde 3-4 Haziran 2021 tarihlerinde pay başına 9.72 TL fiyatla talep toplayacak olan Başkentgaz, doğal gaz dağıtım dalının de birinci halka arzını gerçekleştirmiş olacak.

Garanti BBVA Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından sabit fiyatla en âlâ uğraş aracılığı ile gerçekleştirilecek halka arz ile Torunlar Enerji’ye ilişkin 175 milyon TL’lik nominal bedelli hisseler oransal dağıtım tekniği ile satışa sunulacak. Ortak satışı formülü ile gerçekleştirilecek halka arz sonrasında Başkentgaz’ın halka açıklık oranı yüzde 25 olacak. Başkentgaz, “BASGZ” süreç kodu ile BİST Yıldız Pazar’da süreç görecek.

Halka açılacak paylarının yüzde 40’ı Torunlar Kümesi ve çalışanlarına tahsis edildi. Halka arz edilecek hisselerin yüzde 36’sı yurtiçi ferdî yatırımcılara, yüzde 18’i yurtiçi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 6’sı ise yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Başkentgaz, halka arz sonrası 510 milyon TL’yi de fiyat istikrarı için tahsis edecek. Bu sayı son yıllardaki halka arzlarda fiyat istikrarı için ayrılan en yüksek meblağ.

Güçlü bilanço, nakit zengini şirket

Halka arz ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkentgaz Genel Müdürü Asım Yüksel, “1.9 milyar TL net nakit varlığı bulunan şirketimizin, son 12 aylık periyotta cirosu 5.2 milyar TL,  FAVÖK ( EBITDA) 841 milyon TL olarak gerçekleşti. En büyük özel doğalgaz dağıtım şirketi olarak Borsa İstanbul’a kote olmaya hazırlanan birinci doğal gaz dağıtım şirketi de biziz. Tertipli nakit ve kâr üreten bir şirketiz. Doğalgaz gereksinimi hiç bitmeyecek. Hasebiyle Başkentgaz, büyümeye ve kâr üretmeye devam edecek” dedi.

2013 yılında özelleştirme yönetiminden 1 milyar 162 milyon dolar ile Torunlar Güç tarafından satın alınan Başkentgaz, sekiz yılda 270 milyon dolar yatırım gerçekleştirerek, abone sayısını 1 milyon 900 bine, şebeke uzunluğunu ise 13 bin kilometreye ulaştırdı. Bu performans ile Başkentgaz, özelleştirmeden bu yana yüzde 30’un üzerinde gerçek büyüme gerçekleştirdi.

Başkentgaz’ın yatırımlarla büyüyen bir şirket olduğunun altını çizen Asım Yüksel, yılsonuna kadar 2 milyon aboneye ulaşmayı ve her yıl yeni 70 bin abone kazanmayı hedeflediklerini anlattı. Asım Yüksel, “Bu yıl 525 milyon TL, önümüzdeki 6 yıllık periyotta ise 300 milyon dolarlık yatırım yapma maksadımız var. Ankara’nın 25 ilçesi ortasından nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu 17 ilçesine doğal gaz dağıtımı yapıyoruz. Bu ay Ayaş, Çamlıdere, Nallıhan, Güdül ve Cihan ilçelerine doğalgazı ulaştırmak için çalışmaları başlattık. Bu yatırımlarla Ankara’da doğal gaz kullanmayan ilçe kalmayacak” diye konuştu.

Teknolojik yeniliklerle inançlı ve kesintisiz hizmet sunuyoruz

Pandemi periyodunda teknoloji alanındaki yeniliklere sürat verdiklerini de söz eden Asım Yüksel, “Teması azaltmak için şubelerimizde yapılan süreçleri taşınabilir uygulamamıza taşıdık. Yaklaşık bir yıllık süreçte 3 milyon süreç cep telefonları üzerinden yapıldı. Taşınabilir uygulamamızda üye sayımız 200 bine ulaştı” dedi.

Torunlar Kümesi CFO’su ve Başkentgaz İdare Heyeti Üyesi İsmail Yarar; “Borsa yatırımcısına temettü geliri de sunacağız”

Torunlar Kümesi CFO’su ve Başkentgaz İdare Konseyi Üyesi İsmail Yarar ise; Başkentgaz’ın yatırımcılar için cazip ve kârlı bir şirket olduğunun altını çizdi. Çıkar; “Başkentgaz’ın güçlü sermaye yapısı, yatırıma dayalı büyüme potansiyeli, öngörülebilir nakit akışı ve yüksek finansal verimliliğe sahip bir bilanço ile pay senedi yatırımcılarına kapılarını açıyor” dedi. Kar; bugüne kadar Başkentgaz’ın yasal olarak dağıtılabilir kârının yüzde 100’ünü ortaklarına dağıttığına dikkat çekerek şu sözleri kullandı: “Hisse senedi yatırımcılarının kıymetli bir beklentisi de temettü geliri elde etmektir. İzahnamemizi inceleyen yatırımcıların nizamlı temettü dağıtım siyasetimiz sayesinde halka arzımıza ilgi göstereceklerini düşünüyoruz. Başkentgaz, yasal olarak dağıtabileceği kârın tamamını yatırımcıları ile paylaşmayı ve nakit olarak dağıtmayı planlıyor. 2021’in birinci üç ayında 410 milyon TL net kâr elde eden Başkentgaz, 2021 yılı dağıtılabilir kârının tamamını da yatırımcıları ile paylaşacak” dedi.

Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder; Başkentgaz Borsa İstanbul’da en yüksek temettü randımanına sahip şirketlerden biri olacak

Garanti BBVA Yatırım Genel Müdürü Utku Ergüder, “Özelleştirmesi 2013 yılında 1.162 milyar dolarla tamamlanan ve Özelleştirme İdaresi’nin danışmanı olarak yer aldığımız Başkentgaz’ın, halka arz sürecinin de muvaffakiyetle tamamlayacağına yürekten inanıyoruz. Ankara’da yaklaşık 2 milyon aboneye doğal gaz dağıtımı yapan Başkentgaz’ın, sahip olduğu net nakit durumu, kârlılığı, kurumlar vergisi istisnası ve dağıtılabilir kârının tamamını temettü olarak dağıtma alışkanlığıyla Borsa İstanbul’un en yüksek temettü randımanına sahip şirketlerinden biri olacağına inanıyoruz. Liderliğimizde kurulan ve 31 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığıyla bu Perşembe ve Cuma halka arza ait talep toplama gerçekleşecek. Hisse başına fiyatın 9,72 TL olarak belirlendiği, toplam halka arz büyüklüğü 1.7 milyar TL olan arzda 510 milyon TL’nin, hisseler Borsa’da süreç görmeye başladıktan sonra hisse fiyatını desteklemek gayesiyle, kurumumuz aracılığıyla fiyat istikrarını sağlayıcı süreçlerde kullanılması planlanıyor. Borsa İstanbul’da süreç görecek birinci doğal gaz dağıtım şirketinin halka arzına herkesi davet ediyor, sermaye piyasalarımızın gelişimine katkı sağlayacak bu arzın iyi olmasını diliyorum” dedi.

Başkentgaz Halka Arz Konsorsiyum Üyeleri

A1 Capital Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., Ak Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., Ahlatçı Yatırım Menkul Değeler A.Ş., Alnus Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Alternatif Yatırım Menkul Bedeller A.Ş., Anadolu Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Cet Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Deniz Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Dinamik Menkul Kıymetler A.Ş., Gedik Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Küresel Menkul Kıymetler A.Ş., Halk Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., ICBC Turkey Yatırım Menkul Bedeller A.Ş., ING Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., Invest-Az Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İnfo Yatırım Menkul Bedeller A.Ş., İntegral Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., İş Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., Marbaş Menkul Bedeller A.Ş., Meksa Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Oyak Yatırım Menkul Pahalar A.Ş.,Piramit Menkul Değerler A.Ş, QNB Finans Yatırım Menkul Bedeller A.Ş., Şeker Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., Tacirler Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., Tera Menkul Kıymetler A.Ş., Ünlü Menkul Bedeller A.Ş., Vakıf Yatırım Menkul Pahalar A.Ş., Yapı Kredi Menkul Kıymetler A.Ş., Ziraat Yatırım Menkul Pahalar A.Ş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu