Ekonomi

Para Lazım – Araştırma: Twitter Türkiye trend başlıklarının yarısı sahte!

Parapik sunar ;

Yeni bir araştırmaya nazaran Türkiye’deki Twitter trend mevzularının yarısı düzmece ve Twitter’ın Trendler algoritmasındaki güvenlik açığı nedeniyle birçok trend, geçersiz hesaplar tarafından oluşturuluyor.

Euronews Türkçe’den Sertaç Aktan’ın haberine nazaran ‘Twitter Trending Topics’ için kullanılan algoritmadaki açık EPFL’in (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) bilgisayar laboratuvarlarındaki araştırmalar sırasında bulundu. Buna nazaran algoritma silinmiş iletileri hesaba katmıyor.

Otomatik geçersiz hesaplar (BOT) bu formda tıpkı başlığı kullanarak çok sayıda mesaj atıyor ve bu bildirileri süratli halde siliyor. Tweet’lerin silinmiş olması ise bahse ait paylaşılmış olan bildiri sayısını etkilemiyor.

Bunun için yalnızca geçersiz hesaplar değil, gerçek bireylere ilişkin hacklenmiş hesaplar da kullanılıyor ve atılan tweetler çabucak silinmiş olduğu için kullanıcı makûs niyetli bu aktiviteyi fark etmiyor bile.

Araştırma takımından Tuğrulcan Elmas şunları söyledi: “Türkiye’deki mahallî trendlerin yüzde 47’sinin ve global trendlerin yüzde 20’sinin uydurma olduğunu ve botlar tarafından sıfırdan oluşturulmuş olduğunu tespit ettik. Haziran 2015 ile Eylül 2019 ortasında, tek bir raporda bildirilen en büyük bot bilgi seti olan 108 bin bot hesabı ortaya çıkardık. Araştırmamız, Twitter Trendlerinin bu ölçekte maniple edildiğini ortaya çıkaran birinci araştırma oldu.”

Uydurma gündem, akademik yazılara bahis olmuş

Keşfedilen geçersiz trendler ortasında kimlik avı uygulamaları, kumar promosyonları, dezenformasyon kampanyaları, siyasi sloganlar, aşikâr kesitlere karşı nefret söylemi ve hatta evlilik teklifleri yer alıyor.

Araştırma takımının bir öteki üyesi olan Rebekah Overdorf da ‘bu tipten manipülasyonların önemli sonuçları olduğunu zira Twitter trendlerinin tesirli olduğunun bilindiğini’ söyledi.

Overdorf şunları kaydetti: “Medya kuruluşları, insanların ne hakkında konuştuğunu temsil eden bir bilgi olarak trendler hakkında kamuoyuna rapor veriyor, fakat ne yazık ki, bu, manipüle edilmiş bir temsiliyet. Kamuoyunun gerçekte ne konuştuğuna dair gerçekler çarpıtılmış oluyor.

Örneğin, Trends’e yapay olarak gönderildiğini saptadığımız manipüle edilmiş etiketlerden biri, #SuriyelilerDefolsun oldu. Bunun daha sonra çeşitli haber siteleri, toplumsal medya platformları ve akademik yazılar tarafından gerçek üzere ciddiye alındığını gördük. Halbuki büsbütün uydurmaydı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu