İş Fikirleri

Para Lazım – Almanya’nın kararı Türk turizmini nasıl etkileyecek?

Parapik sunar ;

Almanya’nın, Türkiye’nin Covid-19 risk düzeyini düşürmesi turizmde umutları artırdı. Fakat bölüm temsilcilerine nazaran dönemin geç açılacak olması nedeniyle 2019 sayılarını yakalamak güç.

Almanya hükümetinin, Türkiye’nin koronavirüs salgını ile ilgili risk düzeyini “yüksek insidans bölgesi” kategorisinden “risk bölgesi” kategorisine düşürmesiyle birlikte Türkiye’den Almanya’ya gidenlere karantina uygulaması 6 Haziran prestijiyle kalktı.

Karar, geçen yılı pandeminin gölgesinde geçiren turizmciler ortasında olumlu bir hava yarattı. Bu vakte kadar Alman turistlerden umudunu kesen oteller ve seyahat acenteleri hazırlıklarına başladılar.

Ağustos’a kadar talep ağır

Almanya’daki Türk Acenteler Birliği (COOP TRR) İdare Konseyi Üyesi ve Happy Holiday Genel Müdürü Fatih Şenel, Türkiye’de Covid-19 olay sayıların düşmesi ve bilhassa 6 Haziran’dan itibaren Türkiye’den gelenler için koronavirüs negatif olduğunu gösteren testin kâfi olması, Almanya’da aşı olanların teste tabi tutulmaması nedeniyle talebin arttığını vurguluyor.

Şenel, “Şartların rahatlatılması sebebiyle ağır bir rezervasyon akışı var. Burada yaşayan Türkler hem aile ziyareti hem yalnızca otel, yalnızca bilet ve turistik manada paket çeşitler talep ediyor. Lakin tıpkı vakitte burada yaşayan başka yabancılar ve Almanlardan da talep var” diyor.

Fakat Şenel’e nazaran talep şimdi kısa vadeli; Haziran, Temmuz ve Ağustos satışlarını kapsıyor. Şenel “Ama bu gidiş bu formda devam ederse biz sonbahar satışlarının da önümüzdeki iki üç hafta içinde yoğunluk kazanacağına inanıyoruz” diye konuşuyor.

Bölümde olumlu bir hava olsa da bunu krizi atlatmış olarak görmemek gerektiğine değinen Şenel, koronavirüs salgınında dalgalanmaların ve mutasyonların varlığına işaret ediyor.

Almanya’da şimdi aşılamaların tamamlanmadığına dikkat çeken Şenel, ülkede ikinci aşılamanın yüzde 80 oranında tamamlanmasının Eylül sonu, Ekim ayını bulabileceğini vurguluyor. Şenel, bu nedenle her türlü önleme hazırlıklı olunması gerektiğini tabir ediyor.

Pekala dönemin geç açılacak olması kesimi nasıl etkileyecek?

“2019 düzeyi imkansız”

Türkiye Cins Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Almanya’nın kararıyla birlikte rezervasyon yaptıranların son dakika müşterileri olacağını, bundan ötürü da daha evvelki yıllara nazaran daha az turistin geleceğini düşünüyor.

Polatoğlu, “Kıyaslama yaparsak kayıplarımızı karşılayabilecek bir düzeyde olacak mı? Hayır, zira 2019 datalarını karşılaştırdığımızda, 55 milyar dolar turizm geliri elde etmiş ve 36 milyon turist ağırlamıştık ki bunun 5.5 milyonu Alman turistlerdi, 5 milyon civarı Rus turistlerdi. Bu düzeye ulaşmamız imkansız” sözlerini kullanıyor.

Geçen yıl pandemi nedeniyle Türkiye’de turizm dönemi dalgalı geçerken, yaz aylarındaki kısa vadeli hareketlenme de kesim için kâfi olmamıştı. Turizm gelirlerinde üçte iki oranında kayıp yaşandı. 2020 yılında 7 milyon turist ağırlayan Türkiye, yaklaşık 11 milyar dolar gelir elde edebildi.

“Sezonun uzaması tek umudumuz”

Polatoğlu, “Bu sene bu sayıları tutturabilirsek gerçekten yeniden sevinçliyiz zira bu sene turizme çok geç başladık. Çok geç açılacak turizm dönemi. Lakin dönemin uzaması tek umudumuz. Yani Eylül’e, Ekim’e hatta Kasım’a uzaması tahminen kayıplarımızın bir kısmını karşılamamızı sağlayabilir” görüşünü paylaşıyor.

Cem Polatoğlu, kesimde kayıpların birkaç sene daha kapatılamayacağı görüşünde.

“Tabi ki bir çıkış trendine girmesi hepimizin isteği ve arzusu” diyen Polatoğlu, bu sene Türkiye’nin 10 milyon civarında turist ağırlamasını beklediklerini tabir ediyor. Polatoğlu’na nazaran turizm geliri de geçen yılki sayılara yakın olacak.

Cem Polatoğlu, “Neredeyse temmuz ayına yaklaştık ve şimdi Türkiye’de kitle turizmi dediğimiz mass turizm şimdi başlamadı. Fakat Almanların ve Rusların gelmesiyle birlikte bir çıkış ivmesine gireceğini kestirim ediyoruz” diyor. Dönemin bilhassa Almanlar için biraz daha uzamasını beklediklerini lisana getiren Polatoğlu, Eylül, Ekim, Kasım aylarında otellerin Alman müşterilerini ağırlayacağını düşünüyor.

Rusya’nın yasağı sürüyor

Almanya’nın turizmde Türkiye’nin birinci partneri olduğunu tabir eden Polatoğlu, ikinci partner olan Rusların ise şimdi Türkiye’ye seyahat edemediğini hatırlatıyor.

Rusya, 12 Nisan’ta Türkiye’ye uçuşları 1 Haziran’a kadar kısıtlama kararı almıştı. Bu yasağı ay başında 21 Haziran’a kadar uzattı. Türkiye’de hükümet 21 Haziran’da kısıtlamanın kaldırılmasını bekliyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Az Alpaslan, Rusya’dan bir heyetin Türkiye’ye gelerek önlemleri yerinde göreceğini belirtti.

Rusya’nın kararının siyasi olacağını ve Türkiye’nin NATO Zirvesi’ndeki tavrına bağlı değişeceğini düşünen Polatoğlu, Ruslar geldiği taktirde Türkiye turizminin ikili bayram yapacağı görüşünde.

Pelin Ünker

Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu