Borsa

Para Lazım – Ak Yatırım Pay Strateji: Piyasaları güçlü bir yaz mevsimi bekliyor

Parapik sunar ;

– Endeks amacımızı 1.850’ye yükselttik. Araştırma kapsamımızdaki paylar için finansal modellerimizde güncelleme ve sermaye maliyetindeki 200 baz puan artış sonrası 12 aylık BIST-100 endeks maksadımızı 1.700’den 1.850’ye yükselttik. Endeks gayesindeki artış

i.) ihracat tarafı kuvvetli ve/veya döviz yararı sağlayan şirketlerin fiyat gayelerindeki üst istikametli güncellemeyi ve

ii.) şirket değerleme dönemimizi iki çeyrek ileriye taşımamızın tesirini yansıtıyor.

– Pay senedi değerlemeleri için öngörülen sermaye maliyeti %21,5 oldu. 2020 başında 200 baz puan düşürdüğümüz risksiz getiri beklentisini, 10 yıllık tahvil faizinde mevcut %18 üzeri düzeyin 2021’in son çeyreğinde %16’ya ve 2022 sonunda %12’ye gerileyeceği öngörüsüyle, yine %16’ya yükselttik ve pay senedi risk primini %5,5 olarak kullanmaya devam ettik.

– Şiddetli bir yaz bizi bekliyor. Sene başında vurguladığımız salgından çıkış ve global toparlanma temaları geçerliliğini koruyor. Fakat enflasyonun global dinamiklerin de tesiriyle daha dirençli olacağı ve turizm bölümündeki toparlanmanın gecikmeli geleceği anlaşılıyor.

Ayrıyeten sene başında gelişmekte olan ülkeler lehine olan global likidite şartları ve yurtdışı portföy girişleri de muhtemelen artık destekleyici olmayacak.

– Sektörel bazda beklentiler ertelenebilir. Endeks maksadımızın artmasına en çok katkı sağlayan Ereğli, Ford Otosan, Koç Holding, Şişe Cam ve Petkim paylarındaki amaç fiyat güncellemeleri olurken, aşağı taraflı kayda bedel tesir de yenilenen banka değerlemelerimizden geldi. Bu çerçevede son devirdeki pay fiyat performanslarını da dikkate alarak emtiaya dayalı (demir çelik ve petrokimya) paylarda olumlu görüşümüzü güçlü bir formda koruyor, havacılık dalında güçlü potansiyel olduğu istikametindeki görüşümüzü tekrarlıyor ve bankalardaki tabandan dönüşün biraz gecikebileceğini düşünüyoruz.

Kârlarda güçlü büyüme beklentimizi koruyoruz

Birinci çeyrek sonuçlarının akabinde varsayım modellerimizin güncellenmesini tamamladık: Buna nazaran araştırma kapsamımızdaki 48 şirketin toplam net kâr artışı 2021 için %61 (önceki %57) ve 2022 için %34 (önceki %35) oldu. Bununla birlikte sene başındaki öngörülerimize kıyasla yıl sonu enflasyon varsayımlarımız 2021 için yaklaşık 400 baz puan artarak %15,7’ye ve 2022 için 100 baz puan artarak %10,5’e çıktığından gerçek kâr artış beklentilerimiz aşağı gelmiş oluyor.

– 2021’de en besbelli kâr artışının Kardemir, Ereğli, Migros, Tekfen, Tüpraş, Aygaz, Coca Cola, Anadolu Holding, Mavi, Aksa, Medical Park ve Garanti Bankası’ndan geleceğini; buna karşılık Doğan Holding, Doğuş Otomotiv, Aselsan, Halkbank ve Vakıfbank’ın kârlarının bariz halde azalacağını varsayım ediyoruz. Ayrıyeten Pegasus ve THY’nin zararlarında kayda kıymet azalma bekliyoruz. Sene başına kıyasla Pegasus, THY, Dogan Holding, Halkbank ve Tüpraş aşağı istikametli varsayım güncellemesi yaptığımız paylar olurken, Ford Otosan, Kardemir, Petkim, Şişecam ve Vestel Beyaz’da hem mutlak paha ve oransal olarak; Indes, Mavi, Migros, Medical Park ve Tav oransal olarak daha güçlü kâr artışı beklediğimiz dikkat çekiyor.

blank

– Bankalarda kâr beklentileri büyük ölçüde korunuyor fakat özkaynak kârlılığı yeniden enflasyonun altında kalacak. 1Ç21 sonuçlarının akabinde bankalar 2021’e ait kâr öngörülerini büyük ölçüde korudular. TL faizinin öngörülenden daha uzun mühlet yüksek kalacak olması kredi mevduat getiri makasını baskılayacaktır. Lakin yüksek gelecek Ekim ayı enflasyonu ile TÜFE’ye endeksli menkul değerlerin faiz geliri katkısı kârlılığı toparlayıcı bir tesir yapacaktır. Bankaların kârlarına ait varsayımlarımızı fazla değiştirmedik. Fakat süren fiyat baskısı nedeniyle özel bankaların 2021 yılında da (2017’den beri olduğu gibi) enflasyonun altında özkaynak kârlılığı açıklamaya devam etmesini, kârlılığın enflasyonu en erken 2022’de yenmesini bekliyoruz.

BİST-100 ucuz

– BIST-100 emsallerine nazaran ucuz lakin yakın periyotta sıkışık seyir korunur BIST-100 yılbaşına nazaran dolar bazında %17 kayıp ile en berbat performans gösteren MSCI-GOÜ endeksleri ortasında yer aldı. Bu periyot yatay kalan Çin’in tesiriyle MSCI-GOÜ endeksi yalnızca %5 ve S&P500 %12 yükseliş kaydetti. Buna nazaran Türk pay senetlerinin bir yıl sonrası için hesaplanan F/K oranı 5,5x seviyesinde bulunuyor ve MSCI-GOÜ’ye nazaran kaydedilmiş en yüksek oranda %62 F/K iskontosu taşıyor Yaz aylarındaki enflasyon baskısı dikkate alındığında endeksi toparlayabilecek banka paylarında çok güçlü bir hareket beklemek güç olabilir. Fakat bu iskontonun ekonomik bilgi akışının nispeten güçleneceği son çeyrekte azalacağını düşünüyoruz.

Seçici pay hareketliliği devam edecek

Yabancı yatırımcılar Nisan ortasından başlayarak son beş haftadır düşük seviyede de olsa borsada alım yaptılar. Bununla birlikte TCMB dataları Nisan sonu prestijiyle 1,7 milyar dolara yakın yabancı satışına işaret ediyor. Yabancı tesirinin azalmasıyla banka payları havacılık ve telekom payları ile birlikte Mayıs ayında endüstrilere nazaran daha uygun performans gösterdi. Öteki taraftan bankalar besin perakendeciliği ve GYO’lar ile birlikte yılbaşına nazaran en yüksek kayba sahip dallar olarak dikkat çekiyor. Yılın geri kalanında global toparlanma temasının demir/çelik paylarına, aşılama çalışmalarının sürat kazanmasının havacılık bölümü ve ilişkili olarak petrokimyaya ve kısıtlamaların kalkmasıyla güçlenen tüketici talebinin besin dışı perakendeye olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.

Bankalarda da yatırımcının ucuz düzeylerden pay toplayacağını kestirim ediyoruz.

Ekonomik art plan

Net ihracat performansı güçlü seyrediyor. Salgın sonrası şartlarda ana ihracat pazarımız olan Avrupa’daki toparlanma ve Türkiye’nin lojistik avantajları ihracatın kuvvetli toparlanma göstermesini sağladı. İthalat tarafında da artan petrol/enerji faturasına karşılık altın ithalatının geçen yılki yüksek düzeylerden olağan eğilimine dönmesi olumlu görünüyor. Türkiye’nin ayrıyeten yeni pazar arayışlarını da sürdürmesini ve dış ticaret açığında evvelki yıla oranla 12 milyar dolarlık düzelme sağlanmasını bekliyoruz.

– Turizm performansı kritik değere sahip: 2021 yılında cari açığın evvelki yıla nazaran 9 milyar dolar azalarak 26 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Aşı tedarikinin planlanandan güç gerçekleşmesi ve Mart’tan sonra en yüksek suratına ulaşan Covid-19 hadiseleri nedeniyle turizm kesimi geliri birinci beş ayda gayelerin gerisinde kaldı. 2019 yılında 30 milyar dolar olan brüt turizm geliri (haberleşme harcaması hariç) 2020’de 10,2 milyar TL olmuştu. Bu kalem için 2021 öngörümüz 11,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve aşılamanın hızlanması ve yurtdışından seyahat yasaklarının kalkması erken gerçekleşirse cari açık öngörümüz için kıymetli bir olumlu potansiyel taşıyor.

– Enflasyonda düşüş son çeyreğe kalacak. Global piyasalarda emtia fiyatlarının artması, kurdaki son devir oynaklık ve üretici maliyetlerindeki artışın iktisatta olağanlaşma ile birlikte perakende fiyatlara yansıması yaz ayları boyunca yıllık enflasyonun %17-18 aralığında kalacağına işaret ediyor. Yılın son iki ayında baz tesiriyle tüketici enflasyonunun gerilemesini ve 2021 sonunda %15,7 ve 2022 sonunda %10,5 olmasını bekliyoruz. TL üzerindeki kur baskınının artması ve emtia fiyatlarındaki ek artışlar varsayımımız için risk oluşturabilir.

– Büyümede 2021’e güçlü bir ivme ve düşük baz tesiriyle giriliyor. Türkiye 2020’de gelişmekte olan ülkeler ortasında en yüksek özel bölüm kredi artışını sağladı. Evvelki yıllarda zayıf seyreden yatırımların tesiri bilhassa birinci çeyrekte bariz görünüyor. Özel tüketim artışı, güçlü yatırım performansı ve net ihracat artışı ile 1Ç21 büyümesi %7düzeyinde gerçekleşti. Baz tesiri sayesinde ikinci çeyrek büyümesini %10 seviyesinde ve yılın ikinci yarısındaki ivme kaybına karşın 2021 büyümesini %4,5 seviyesinde hesaplıyoruz. İktisadın 2022’de de %4,0 seviyesinde büyümesini bekliyoruz.

Global görünüm artık destekleyici değil

ABD’de en son açıklanan şahsî tüketim harcamaları ve büyüme dataları global likidite  koşullarının yaz sonundan itibaren destekleyici olmayabileceğine işaret ediyor. Emtia üreticisi ekonomiler global toparlanmada daha avantajlı görülürken, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu emtia ithalatçısı ve birtakım makro dengesizkler taşıyan ekonomilerde yabancı sermaye açısından risklerin daha yüksek olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Bu bağlamda, Türkiye’ye dönük yabancı portföy girişlerinin öngörülebilir gelecekte zayıf kalacağını düşünüyoruz.

Halka arzlar ikinci yarıda hafifleyebilir

2021‘in birinci beş ayında toplam 11 milyar TL fiyatında halka arz yapıldı. Dolar bazında şimdiden son 12 yılın en yüksek üçüncü büyüklüğüne işaret eden bu ölçü yabancı iştirakinin de taban düzeylere düştüğü dikkate alınırsa borsa üzerinde değerli bir tesire sahip. 2020’nin başından bu yana iki katını aşan yerli yatırımcı sayısı gerek yabancı çıkışlarını, gerekse halka arzların tesirini bir ölçüde karşıladı. Fakat yerli yatırımcı girişinin ivmesinin azalmasıyla ikinci yarıda halka arzların da azalabileceğini düşünüyoruz.

Yatırımcı küstü, halka arzlar gözden düştü…

Strateji Raporu: Pay senedi piyasasında seçici olma vakti

Cemre Yoldaş yazdı: BORSADA YATIRIMCIYI ÖLDÜREN DÖNGÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu