Borsa

Para Lazım – ABD’den Türkiye Dahil 6 Ülkeye Vergi Adımı…

Parapik sunar ;

ABD ortalarında Türkiye’nin de olduğu altı ülkeden yapılan ithalata yönelik yüzde 25 oranında vergi getirileceğini açıkladı. Lakin yeni vergiler milletlerarası müzakereler devam ederken askıda olacak.

ABD Ticaret Temsilcisi’nin ofisinden yapılan açıklamada, İngiltere, İtalya, İspanya, Türkiye, Hindistan ve Avusturya’dan ithal edilen eserlere gümrük vergisi getirilmesine onay verildiği açıklandı.

ABD kanunları uyarınca bir yıldır yürütülen incelemede, bu ülkelerde uygulanan dijital hizmet vergilerinde Amerikan şirketlerine ayrımcılık yapıldığı sonucuna varılmıştı.

ABD Ticaret Temsilciliği bunun üzerine bu ülkelerden ithal edilen 2 milyar dolarlık esere yüzde 25 oranında vergi getirilmesine karar verdi.

Vergiler müzakerelere vakit tanımak gayesiyle askıda

Lakin bu vergilerin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve G20 süreçleri kapsamında çok taraflı olarak yürütülen müzakerelerin tamamlanmasına vakit tanımak hedefiyle 180 güne kadar askıda olacağı belirtildi.

ABD’nin Ticaret Temsilcisi Katherine Tai mevzuya ait yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, dijital hizmet vergilerine ait telaşlarımız dahil olmak üzere milletlerarası vergilendirmeyle ilgili bir dizi mevzuya çok taraflı bir tahlil bulunmasına odaklanıyor. ABD, OECD ve G20 süreçleri aracılığıyla memleketler arası vergi mevzularında mutabakata varılması konusunda kararlıdır. Bugün attığımız adım bu müzakerelerin ilerleme sağlamak üzere devam etmesi ve gelecekte gerekmesi halinde (ilgili yasanın) 301. Unsuru uyarınca vergi getirilmesi seçeneğinin korunması için vakit tanımaktadır” tabirlerini kullandı.

ABD Ticaret Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, İngiltere’den ithal edilen 887 milyon dolarlık dokuma eseri, ayakkabı ve kozmetik eserlerine; İtalya’dan 386 milyon dolarlık çanta, giysi ve optik lensler üzere eserlere; İspanya’dan 323 milyon dolarlık esere; Türkiye’den 310 milyon dolarlık esere; Hindistan’dan 118 milyon dolarlık ve Avusturya’dan da 65 milyon dolarlık vergi getirileceği belirtildi.

2 Haziran 2020 tarihinde ABD Ticaret Temsilciliği Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’de uygulamaya giren ya da girmesi bedellendirilen dijital hizmet vergilerine ait inceleme başlatmıştı.

Kapsamlı incelemelerin akabinde 2021 yılı Ocak ayında ABD Ticari Temsilciliği, Avusturya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’nin kabul ettiği dijital hizmet vergilerinin Amerikan dijital şirketlerine karşı ayrımcılık yaptığı; bu vergilerin memleketler arası vergilendirme prensipleriyle bağdaşmadığı; ABD şirketleri üzerinde bu vergilerin yük oluşturduğu sonucuna varmıştı.

G7 ülkeleri Londra’da biraraya geliyor

G7 ülkelerinin maliye bakanlarının Cuma ve Cumartesi günü vergi müzakerelerinde gelinen noktayı görüşmek üzere İngiltere’nin başşehri Londra’da bir ortaya gelmeleri bekleniyor.

Toplantıda büyük teknoloji şirketlerinin vergilendirilmesi ve ABD’nin global en az kurumlar vergisi getirilmesi teklifi de gündemde olacak.

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu