Borsa

Para Lazım – ABD’de istihdam beklenti altında kaldı ama…

Parapik sunar ;

ABD’de tarım dışı istihdam seti açıklandı.

Tarım dışı istihdam, Mayıs’ta 559 bin kişi arttı, beklenti 650 bin idi. Nisan ayı sayısı ise 266 binden 268 bine revize edildi. İstidam sayısı beklenti altında olsa da Nisan ayına nazaran artış oranı yüksek.

İşsizlik oranı, Mayıs’ta %5,8’e gerileyerek pandemi devrindeki en düşük seviyeyi gördü. Pandemi öncesi son yılların en düşük düzeyinde (%3,4) olan işsizlik oranı geçen yıl %14,7’ye çıkmıştı.

Saatlik fiyatlar, data setinin en uygun kalemi oldu. ABD’de saatlik fiyatlar Mayıs ayında aylık %0,5 oranında arttı, yıllık bazda ise artış oranı %2,0’ye yükseldi. Beklenti %1,6 idi.

Piyasalarda birinci olarak beklenti altında kalan istihdam sayısı nedeniyle dolar negatif bir fiyatlama yaşanıyor. ABD Dolar Endeksi 90,53 düzeyinden 90,20’ye gerilerken ons altın ise 1.870 dolardan 1.880 dolara yükseldi.

İstihdamın beklenti altında kalmasına rağmen fiyatlardaki artış enflasyonun da yükselmeye devam edeceğine işaret ediyor. Münasebetiyle birinci reaksiyonun akabinde piyasaların enflasyonu fiyatlamaya başlaması durumunda dolardaki gerileme de sonlu kalabilir.

Investing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu