İnceleme

Para Lazım – ABD mayıs TÜFE enflasyonu %5’le 13 yılın doruğunda

Parapik sunar ;

ABD’li tüketicilerin ödediği fiyatlar Mayıs ayında varsayım edilenden daha fazla artarak, iktisat güçlendikçe daha kalıcı olma riskini de beraberinde getirdi. .

Tüketici fiyat endeksi, Nisan ayındaki %0,8’lik sıçramanın akabinde bir evvelki aya nazaran %0,6 yükselerek 2008 yılından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günkü bilgilerine nazaran, uçucu besin ve güç bileşenleri hariç, çekirdek TÜFE %0,7 oranında arttı.

Böylelikle bir yıl evvelki birebir aya kıyasla TÜFE % 5 oranında artarak Ağustos 2008′ den bu yana en büyük yıllık düzeye ulaşırken, sayı baz tesiriyle yükselmeye devam ediyor. Mayıs 2020’deki pandemik depresif endekse kıyasla, yıldan yıla enflasyonun daha güçlü görünmesini sağlıyor.

Piyasa beklentisi beklentinin üzerinde artarak %4,2’ye yükselen TÜFE enflasyonunun mayıs ayında %4,7 olacağı tarafındaydı ki bu beklenti de aşılmış oldu.

Çekirdek enflasyon 12 ay öncesine nazaran %3,8 ile 1992’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Açıklanan enflasyon verisiyle %1,49 düzeyinde seyreden 10 yıllık tahvil faizleri %1,52’ye yükseldi.

İşletmeler gereç kıtlığına ve kimi durumlarda işgücü talebini dengelemek için çabalarken, iktisat genelinde fiyat baskıları artmaya devam ediyor. Nakliye darboğazları, daha yüksek girdi maliyetleri ve artan fiyatlar, kar marjlarını korumak isteyen şirketler için zorluklar olarak ön plana çıkıyor.

Kısmen hükümetin teşvikleriyle yönlendirilen mallara yapılan güçlü tüketici harcamaları, siparişlerde ve yalın stoklarda artışa yol açtı. Pandemi kısıtlamalarının kaldırılması, aşılardaki artışlar ve toplumsal aktivite telaşı, enflasyon için bir öteki itici güç olan daha fazla hizmet talebine dönüşmekte.

Ekonomistlerin ve yatırımcıların temel sorusu da bu faktörlerin Fed’in beklediği üzere enflasyon üzerinde süreksiz bir tesiri olup olmayacağı yahut büyük bir mali ve para siyaseti dayanağı ile birleştiğinde kalıcı bir enflasyon artışına yol açıp açmayacağı.

Fed Lideri Powell, fiyatlar üzerindeki üst taraflı baskının süreksiz olabileceğini belirterek, Nisan ayı sonlarında “ekonomi tekrar açılırken bir kezlik fiyat artışlarının gelecekte daima olarak daha yüksek bir yıllık enflasyonla birebir şey olmadığını ve buna yol açma mümkünlüğünün olmadığını” belirtti.

Lakin bir kısım da, trilyonlarca dolarlık mali dayanak, eser kıtlığının beklenen kalıcılığı ve artan personellik maliyetlerini münasebet göstererek Powell’ın görüşüne katılmıyor. Tahvil piyasasının önümüzdeki beş yıldaki enflasyon suratına ait beklentileri geçen ayki 15 yılın en yüksek düzeyinden hafiflese de, yükselmiş olmaya devam ediyor.

Fed’in 15-16 Haziran’da gerçekleştireceği para siyaseti toplantısı beklenti idaresi açısından kritik olacak.

İşsizlik müracaatları beklendiği kadar düşmedi

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık işsizlik maaşı müracaatları dataları,  ilk defa işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısının 4 Haziran’da biten haftada evvelki haftaya kıyasla 9 bin kişi azalarak, 385 bin bireyden, 376 bin bireye gerilediğini gösterdi.

Beklenti kelam konusu devirde 370 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesiydi.

Geçen hafta prestijiyle 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı müracaatları, bir evvelki haftaya kıyasla 25 bin 500 kişi azalarak 402 bin 500 bireye geriledi.

Başka yandan, süregelen işsizlik müracaatları, 28 Mayıs’ta biten haftada, bir evvelki haftaya açıklanan 3 milyon 757 bin şahıstan, 358 bin kişi azalarak 3 milyon 499 bin şahsa geriledi. Beklenti süregelen işsizlik müracaatlarının 3 milyon 602 bin bireye gerilemesi istikametindeydi.

Bloomberg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu