Naylon Poşet Yerine Alternatif Ürünler

3
595

Uzun zamandan beridir gündemimizde olan market poşetlerinin parayla satılması konusu Resmi Gazete’de yayınlanarak hayatımıza girdi. Böylece bir çok yerde ücretsiz verilen poşetler artık belirli bir ücret karşılığında verilecek olup, ücretsiz verildiği tespit edilen satış noktalarında idari para cezası uygulanacaktır ibaresi de yer aldı. Bu değişiklik 1 Ocak 2019 tarihinde hayatımıza girecek ve uzun yıllarda gündemimizde kalacak gibi.

Bu poşetlerin fiyatı ne kadar diye merak edenler için bugün için mevcut fiyatı 25kuruştan az olmamak üzere belirlenen bir taban fiyat üzerinden satılacak. Bu alt sınır da her yıl bakanlıkça oluşturulacak komisyon aracılığıyla yeniden belirlenecek.

Bu gelişmeyi nasıl fırsata çevirebiliriz?
Yukarıdaki haber kısmı işin teknik detayıdır. Bizi ilgilendiren kısmı ise bunu biz kendimize gelir sağlamak ya da ek gelir kazanmak için nasıl fırsata dönüştürebiliriz? Marketlere gittiğimiz de onlarca adlığımız ve evde çeşitli amaçlarla kullandığımız poşetleri nasıl evde iş imkanı yaratarak kazanabiliriz? Bunun için aklımıza gelen iş fikirlerini sizinle paylaşmak isteriz.

Evde Bez Torba Yapma
Bugünün haberlerinde yer alan ve Kocaeli’de açılan bir bez torba dikme kursunda KOMEK’te verilen eğitimle ev hanımlarına bez torba dikme işi öğretildi ve bu sayede market poşetleri için çok iyi bir alternatif yaratıldı. Bu fırsatı bazıları çoktan fırsata çevirdi bile. Umarız bu kurslar bir çok ilde çoğaltılarak her ev hanımına yardımcı olacak imkanlar doğurabilir.

File Yaparak Satmak
Çok eskiden market ve Pazar alışverişlerinde filenin kullanıldığını hatırlayanlarınız vardır. Tek kullanımlık olmayan taşıması kolay bu file ile alışveriş yapılır ve ürünler eve taşınırdı. Üstelik gayet sağlıklı ve taşıması kolay bir üründü. Bu noktada evde file yaparak satabilirsiniz bu sayede kendinize ek gelir elde edebilirsiniz.

Evde Kese Kağıdı Yapmak
Eski Türk filimlerinde gördüğünüz özellikle manavlarda meyvalar kese kağıtlarına konularak satılırdı. Kese kağıdı naylon poşetlere göre doğada daha çabuk geri dönüşebilir. Kimyevi olmadığından da daha sağlıklıdır. İşte evde kese kağıdı katlayarak, yaparak bu gelişme için bir çözüm önerisi üretebiliriz. Bu sayede yaptığımız ürünleri hem müşterilere hem de bakkal, market, fırın gibi yerlere satabiliriz.

Pazar Arabası için Öneriler
Eğer el beceriniz varsa daha fonksiyonel Pazar arabaları yapabilirsiniz. Bu sayede markette pazarda zorlananlar için alternatif fonksiyonlu ya da süslenmiş Pazar arabaları üreterek satış yapabilirsiniz. Bu belki evde yapmak için pek uygun olmayabilir ama yeni bir iş fikri olarak karşımıza ayrıca çıkabilir.

3 Yorum

  1. Çevreyi düşünme açısından çok doğru ama paralı yapmak yerine daha çevreci ürünler tercih edilebilir alternatif ürünler var kimyasal olmayan doğal poşetler mevcut

Cevap Ver

Yorumunuzu yazınız!
adınızı yazın