KariyerÜniversite

Mühendislik Ekonomisi Anlatımı ve Örnekleri

Mühendislik ekonomisi, sınırlı kaynaklar altında alternatifleri belirleyip kısıtlarımıza uyan en iyi alternatifi analiz etmemizi sağlayan operasyonel bir bilim dalıdır.
Yani, bir projeyi ya da proje içindeki her bir iş parçacığını analiz edeceğiz, alternatiflerini üreteceğiz, bu alternatifler içinden kısıtlarımıza uymayanları filtreleyeceğiz ve geriye kalanlardan da en kârlı olanı seçeceğiz.

Analizler 3 gruba ayrılır.
Sabit girdi: Bu grupta maliyetler sabit ve aynıdır. Ölçütümüz ise maksimum kazancı elde etmektir. Buna örnekler verelim. Bir yazılım şirketine amacınıza özel yazılım yaptırmak istiyorsunuz.2 farklı şirket yazılım için tekliflerini sundular.
A şirketi: 60 günde teslim edecek ve 15.000 TL talep ediyor.
B şirketi: 45 günde teslim edecek ve 15.000 TL talep ediyor.
Bu iki alternatif için de maliyetimiz yani girdi miktarı aynı (15.000 TL). Bu durumda maksimum kazancı elde etmek için yazılımı bize 45 günde teslim edecek olan B şirketini tercih ederiz. Burada önemli olan sabit miktarın dışındaki diğer kriterleri değerlendirip bize en uygun olan çözümü yani en karlı çözümü seçmektir. Bu örnekte teslim sürelerini kıyaslayıp diğer özellikleri idealleştirdik. Elbette siz tüm kriterleri değerlendirip karar vereceksiniz.

Sabit Çıktı: Bu durumda maliyet ve giderlerimizi minimum yapıp kazancı maksimuma çıkarmalıyız. Hemen bunun için de örnek verelim.
Örnek 1’in tam tersini düşünelim. Yazılım şirketi biziz ve örnek 1’deki B şirketiyiz. Yazılımı 45 günde teslim edip maksimum kazancı elde etmeye çalışacağız.

Yöntem 1: Çalışanları zorla mesaiye bırakırız evde ailesi akşam yemeğini onsuz yer. Mesai ücreti de vermeyiz. Bizden kralı yok.
Yöntem 2: Çalışanlarımızın daha verimli çalışabilmesi için uygun ortam hazırlarız. Örneğin, yazılımcıların bulunduğu odalar yol geçen hanı olmamalı, gelen giden monitörlerine bakıp yazılımcıyla sohbete girmemeli. Çalışanlarımızın motivasyonunu yüksek tutmalıyız ve en önemlisi proje yöneticimizi ve yazılım mimarımızı güzel seçmeliyiz gibi gibi…
Yöntem 3: Çalışan sayımızı artırmalıyız.

Bu 3 yöntemden en doğru olan sizin de onaylayacağınız gibi 2. yöntemdir. Aynı işi aynı ekiple 1 ayda da bitirebilirsiniz,1 yılda da bitiremeyebilirsiniz. Ne kadar kısa sürede bitirebilirseniz maliyetiniz düşecek ve çıktı-girdi farkı artıp kazancınız maksimum olacaktır.
Ne sabit girdi ne sabit çıktı: Bu gurupta ise girdilerimiz yani maliyetlerimiz sabit değil ve çıktılarımız yani gelirlerimiz sabit değil. Bu durum nasıl olabileceğini örneklendirelim.
Yazılım şirketimiz de emlakçılar için özel paket yazılımı geliştirdik ve bu yazılımın satışını yapacağız. Şu durumda girdi sabit ama satış yok. Ürünümüzü satabilmemiz için reklam yapmalıyız. Reklam giderleri de girdidir. Reklama ayrılan bütçe arttıkça çıktılar yani gelirler de artacaktır. Bu durum girdilerin ve çıktıların değişken olduğu durumdur. Elbette hedefimiz çıktı-girdi değerinin maksimum olmasını sağlamak ve en büyük kazancı elde etmektir.

Girdi ve çıktı kavramında kafası karışanlar olabilir. Girdi bazı arkadaşlara cebimize giren para olarak ve çıktı da cebimizden çıkan para olarak algılanabilir. Bu durumun tam tersi olduğunu şöyle açıklayalım.
Ortada bir iş var. Bu işin olması için işe para yatırıyorsunuz (para cebimizden çıktı ve iş için para girdi) ve iş sonunda kazanç elde ediyorsunuz (işten dışarı para çıktı ve cebimize girdi).
Girdiler: Kurulum maliyetleri, işletme maliyetleri
Çıktılar: Elde edilen gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu