İktisat

Marjinal Tüketim Eğilimi (MPC)

Teoride gelirde meydana gelen artışın tüketim harcamalarını da arttırdığı bilinmektedir. Gelirdeki değişme ile tüketimdeki değişim arasındaki ilişkiyi marjinal tüketim eğilimi ile göstermekteyiz.
Marjinal Tüketim Eğilimi, tüketim harcamalarındaki değişmenin gelirdeki değişmeye oranıdır. Marjinal tüketim eğilimi formülü, MPC= ΔC/ΔY şeklinde hesaplanır.

Marjinal Tasarruf Eğilimi (MPS), ise gelirdeki değişme ile tasarruflar arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Çünkü gelirin tamamı tüketime gitmeyecek bir kısmı da tasarruflara kayacaktır.

Doğrusal şekilde gösterdiğimiz MPC ve MPS, gelirin tüketim veya tasarrufa ayrılmak zorunda olduğu için ikisinin toplamı bire eşittir. MPC + MPS = 1
Yani gelirin yüzde 60’ı tüketime gidiyorsa yüzde 40’ı da tasarrufa ayrıldığı kabul edilir.

Ortalama Tüketim ve Tasarruf Eğilimi

Şimdiye kadar marjinal tüketim eğilimi nedir açıklamaya çalışarak marjinal tüketim eğilimi formülü ve tasarruf eğilimden bahsettik. Bu açıklamalarda değişim miktarına yer verdik. Şimdi ise ortalama tüketim ve tasarruf eğilimleri ile tüketim harcamalarının gelire oranı ve tasarrufların gelire oranını yansıtan ortalama tüketim ve tasarruf eğilimine yer verelim.

Ortalama tüketim eğilimi (APC), gelirin tüketim amacıyla ayrılan kısmını belirtir. APC=C/Y
Ortalama tasarruf eğilimi (APS), tasarrufların gelire oranıdır. APS=S/Y
Aynı şekilde APC+APS=1 olarak kabul edilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı