Röportaj

Mahfi Eğilmez EkşiSözlük’te Soruları Cevapladı

Ekonomist Mahfi Eğilmez ekşisözlük’te kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Katılımın yüksek olduğu etkinlikte Mahfi Eğimez’e bir çok soru soruldu. Hocaya Türkiye ekonomisi, iktisat konuları, kişisel gelişim gibi konuların yanısıra özel sorular da yöneltildi. Soruların bir çoğunu cevaplarken yoğun katılımdan dolayı bir o kadar çok soruda yanıtsız kaldı. Bu imkanı yarattığı için başta ekşisözlük’e ve Mahfi Eğilmez’e teşekkür ederiz.

EkşiSözlük üyelerinin yönelttiği bazı soru ve Mahfi Eğilez’in verdiği cevaplar.

neden ekonomi?
çünkü ekonomi hayatın her yönüyle çok ilgili. bir ev kadınının evini geçindirmesinden bir babanın çocuklarına bakmasından her tarafı ilgilendiren bir konu. o nedenle ekonomisiz olmuyor.

hocam sorum kisa ve net “2 aya toparlanabilir miyiz?”
Bu o kadar kolay değil,

hocam hos geldiniz. yapisal reformlar, yapisal reformlar. allah askina nedir bu yapisal reformlar?
benim blogumda tahmin ediyorum en az 5-6 yazım var. çok net bir şey söyleyeyim bu konuda;
atatürk’ün yaptıkları, atatürk devrimleri yapısal reformların en net örnekleridir, hiç başka bir yere bakmaya gerek yok.

gerçekten de venezuela’dan beter mi oluyoruz hocam ? :/

venezuela’nın petrolü var.

krizin daha basinda miyiz? kötü günler mi bekliyor bizi?
benim bir üçüncü derece küresel kriz yaklaşımım var. bu gelişme yolundaki ülkelerde kriz çıkabilir diye düşünüyorum. eğer bu çin’de olursa iş çok tehlikeli.
türkiye açısından, türkiye, tam bir krizin içinde değilse bile çok ağır sıkıntılar içinde. öyle söyleyebilirim.

deseler ki hocam al ekonomi yönetimi sende. istediğini yap. kısa vadede ve ilk planda neleri yapardınız?
burada en kritik hata kısa vade ile başlamak. kısa vadeler birbirine eklendiğinde uzun vade olur. onun için uzun vadede nasıl bir çözüm getirilebileceğini düşünmek lazım. ben olsam kesinlikle yapısal reformlara girişirim.

hocam hoşgeldiniz, çok basit bir şekilde sorayım; ülke olarak battık mi, henüz batmamış isek ne zaman batarız? yaşadığımız ekonomik sıkıntı sürecinde ticaretle uğraşan insanlara ne tavsiye edersiniz?
ülkeler batmaz, bu çok net. sıkıntıya girer ama bu sıkıntılardan çıkar. battı denilen yunanistan bile bu gün bu sıkıntıdan çıkıyor. onun için umutsuzluğa yer yok.
ticaretle uğraşanlar başka işle uğraşanlar gibi sıkıntıda. doğru politikanın uygulanmasını beklemek haricinde yapabileceğimiz pek bir şey yok.

içinde bulunduğumuz krizden sadece iktisadi doğruları yaparak çıkmamız mümkün mü; yoksa artık siyasi tavizler, toprak, geleceğimizden büyükçe bir dilim ipotek verme eşiğini aştık mı?
böyle bir eşiği aşmadık. ama iktisadi doğruların yanında siyasal, sosyal, anayasal doğruları da yapmamız lazım.

sizce de haddinden fazla insan ekonomi konuşmuyor mu ? herkes çıkıp bir açıklama yapıyor, hem de üzerine vazife olmamasına rağmen yapıyorlar bunu. bu durum ne kadar doğru? mesela normal vatandaş neden merkez bankası başkanını tanımaz?
mb başkanını tanımak çok önemli değil. hatta doğru işler yapılıyor olsa da hiç tanımasalar çok daha iyi. herkesin canı yanıyor, onun için mecburen herkes ekonomi konuşuyor. durum budur.

ekonomi dışında farklı bir şey sormak istiyorum.
en sevdiğiniz 3 kitap desem hangi kitapları söylersiniz?
1. albert camus – yabancı
2. stephan zweig – dünün dünyası
3. dostoyevski – suç ve ceza
bonus: william golding – sineklerin tanrısı

enflasyon ve işsizlik arasındaki ters ilişki türkiye için de geçerli olacak mı? çünkü enflasyon ülkemizde genel harcamayla beraber ithalat yoğunluklu olduğunda döviz kurlarına da bağımlı. önümüzdeki dönemlerde resesyon bekliyor musunuz?
enflasyonla işsizlik arasındaki ters ilişki phillips eğrisi diye bilinen meşhur ilişki. enflasyon düşürüldüğü zaman işsizlik artıyor bu ilişkiye göre. bizde de böyle oluyor. çünkü enflasyonu düşürmek için uygulanan politikalar genellikle büyümeyi düşürüyor. büyüme düşünce de işsizlik artıyor.
resesyona girmeden bir çıkış sağlayabileceğimizi düşünüyorum ve umuyorum. doğru politikalar uygulayarak bunu başarabiliriz.

türkiye’nin sıcak para için imf harici alternatif bir seçeneği bulunuyor mu? şangay beşlisi bize nasıl yardımcı olabilir?
çok fazla alternatifimiz yok. şangay beşlisi, imf gibi para veren bir kurum değil.

hocam sosyalist bir ekonomi, kaynakları bol ve zengin bir ülkede başarılı olabilir mi?
kaynakları bol ve zengin olan bir ekonomimim sosyalist bir ekonomiye geçmesi çok anlamlı görünmüyor bana açıkçası.

mehfi eğilmez neden birden fenomen oldu?
estağfirullah.
çok da birden olmadı bu. aşağı yukarı 40 yıldır buralardayım, iyi kötü tanınıyorum. son zamanlarda biraz sosyal medya kullanılır olduğu için, ekşi sözlük de sağ olsun beni öne çıkardı.

arjantin neden faizi defalarca arttırdığı halde kuru stabilize edemiyor? türkiye de kura faiz ile müdahale etmeyi denese arjantin’in yaşadığını yaşamayacak mı?
arjantin, türkiye’ye benziyor bazı konularda. tek başına faiz hiçbir zaman çözüm değil. faiz, kanamalı bir hastanın kanamasını durdurmaya benzer. ama hastalığın nedenini tespit edip tedavisini yapmak yapısal reformlarla olur. arjantin’in de aynı yapısal reformlara ihtiyacı var.

şuan ki krizi 2001 kriziyle kıyaslayabilir misiniz?
her kriz kendine özgü özellikler taşır. onun için kıyas mümkün değil. 2001 krizi bir bankacılık kriziydi, şu anda asıl sıkıntı reel sektörde.

Tüm soru ve cevaplara aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://eksisozluk.com/ben-mahfi-egilmez-sorularinizi-cevapliyorum–5772361

6 Yorum

  1. Mahfi Hoca’nın bir üniversitede ders vermesine gerek yok ki. Zaten her platformda kısa kısa sıkıcı olmayan iktisat dersleri veriyor zaten.

    1. Zaten orayı da Twitter Üniversitesi olarak yorumluyoruz. Dersten fazla bilgiler paylaşılıyor orada. Ama teori üniversitede öğrenilmeli ayrı.

  2. Bizim haberimiz yok ne zaman soru cevap yapıldı. Mahfi Eğilmez’e aklımda çok soru vardı oysaki.

  3. Sahi hocam kısa vadeli bakacak olursak ne olacak bu ekonominin durumu ne zaman düze çıkarız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı