Banka-Kredi

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi kullanmak için önemli bir gösterge olan kredi notu birçok açık yoruma yer veriyor. Halen kredi notu nasıl yükseltilir bilmeden işlem yapanlar için yüksek kredi kullanmaya çalışıyorlar. Oysa kredi notu yükseltmek için birkaç faydalı işlem yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu sayede daha kolay ve yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. Kredi Notunuz 1 ile 1900 arasında değişkenlik gösterir ve riskli ve en az riskli olarak gruplara ayrılır.

Ülkemizde Findeks kredi notu tespitinde ve hesaplanmasında aracılık eden sistemdir. Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yaparak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Oradaki rapora baktığınız zaman hangi değişkenlerin önemli olduğunu görürsünüz. Başta mevcut kredileriniz, kredi geri ödemeleriniz. Kredi kartı borçlarınız hepsi yansımaktadır. İsterseniz kredi notu yükseltmek için neler yapılabilir birkaç başlıkta incelemeye çalışalım.

blank

Kredi Ödemelerinizi Düzenli Yapın
Kredi notu yükseltmek için öncelikle mevcut kullandığınız kredi varsa onu kesinlikle düzenli geri ödeyin. Geri ödeme tarihini geçmiş krediler sizin için büyük problem olacaktır. Hele ki bu geri ödeme problemi süreklilik gösterirse ve kredinizi geri ödeyemezseniz kredi notunuz kredi çekmeniz için gerekli sınırın altına düşer ve hatta banka kara listesine girmenize de neden olabilir. Bunun için kredilerinizi düzenli ödemeniz gerekir. Findeks risk raporunda da bu kısım tüketici, konut kredileri hatta ticari krediler gibi ayrımlarla gruplandırılır ve derecelendirilir.

blank

Kredi Kartınızı düzenli kullanıp ödeyin.
Mantık olarak kredi kartı da bir kredi türüdür. Limitiniz dahilinde bankadan borçlanıp dönem sonunda borcunuzu ödemeniz istenir. Eğer kredi kartlarınızı düzenli öderseniz findeks kredi notunuz yükseliş gösterebilir. Alışverişlerinizde kredi kartınızı kullanıp her ay düzenli ödemeler ile katkı sağlamış olursunuz. Findeks raporunda görebileceğiniz borçlarınızın toplamına bu borçlarınız da dahildir.

blank

Kredi Kartınız Yoksa Kredi Kartı Kullanın
Eğer kredi kartınız yoksa düşük limitli dahi olsa kredi kartınız ile işlemler yaparak olumlu izlenim verebilirsiniz. Yapacağınız her olumlu işlem size artı olarak dönecektir. Zamanla kredi kartı limitinizin yükselmesiyle kredi kullanımınız da artacak ve puanınız yükselme eğilimine girecektir.

Bankanızda Vadeli/Vadesiz Mevduat Bulundurun
Bu işlem özellikle güvenilirlik açısından daima bankalar üzerinden bir vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı bulundurun. Bu banka için bir teminat olarak gösterilebilir. Oradaki paranıza kalma süresine bakarak bankaya güven sağlayabilirsiniz.

Kısacası kredi notunuzun yükselmesi için bankalardan yaptığınız borçlanma işlemlerini sorunsuz tamamlayın. Geri ödeme taksitleriniz başta olmak üzere tüm borçları, poliçelerinizi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyin. Daha yüksek kredi notuna sahip olmanız her ne kadar önemli olsa da yine de her bankanın size kesin kredi vereceği anlamına gelmez. Ayrıca yüksek kredi puanı çok yüksek miktarlarda kredi çekebileceğiniz anlamına da gelmez. Çünkü yasal mezuat gereği aylık gelirinize göre çekebileceğiniz bir kredi limiti bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu