Banka-Kredi

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Öğrenme

Kredi kartı son kullanma tarihi nerede yazar merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Sanırım internetten bir işlem yapmak istiyorsunuz ve orası sizden kartınızın bilgilerini talep ediyor. Sizde kredi kartı son kullanma tarihi hangisi diye merak ettiniz. Aşağıda detaylı bir şekilde kartınızın ön ve arka yüzündeki her bilgiye yer vermeye çalıştık.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi

Kredi kartı son kullanma tarihi kartınızın ön yüzünde yani adınızın ve soy adınızın yazdığı yüzde bulunur. Orada ortadaki 16 basamaklı kart numaranızın altında yer alır genellikle. Çoğu zaman SKT şeklinde de özellikle belirtilir. Bazı yabancı kartlarda da Valid Thrue şeklinde de yazabilir. Genellikle kabartmalı şekilde kartın üzerine işlenerek yazılır. İki şer basamak halinde yazılır.

Peki Son Kullanma Tarihi Nedir

Bu kartınızın hangi tarihe kadar geçerli olduğunu gösterir. Bu tarihten sonra kartınız artık kullanılmaz. Bir çok bu tarih yaklaşınca müşterilerine yeni kart gönderirler. Bu nedenle size yeni gelen bir kartın tarihi bittiği için gelebileceğini unutmayın. Bu numaraları analiz etmek gerekirse; Çoğunlukla ilk iki basamak hangi aya kadar geçerli olduğu yansıtır. Sonraki ikinci basamak ise geçerli olduğu yılı ifade eder. Yani 10/23 şeklinde bir kart numarasının anlamı: 2023 yılının 10. ayına kadar geçerli olduğunu ifade eder.

Neden Böyle Bir Tarih Vardır?

Bu her şeyden önce bir güvenlik nedenidir. Bu sayede sadece kart bilgisine sahip olanlar kolayca haberiniz olmadan alış veriş yapamazlar. Bu ve özellikle arka yüzdeki CCV denilen kod kartınızın en önemli güvenlik bilgileridir. Bu nedenle kart numaranız kadar bunları da gizli tutmanız önerilir. Bir çok alış veriş işleminde bunlara ihtiyaç duyulduğu için son derece önemlidir. Eğer yanlışlıkla dahi olsa bu bilgileri başkasıyla paylaştıysanız derhal bankanıza bildirip yeni kart talep etmenizde fayda görüyorum. Yeni gelen kartınızın kart numarası başta olmak üzere tüm numaraları farklı olacaktır.

Bankanızdan yeni kart talep etmeniz ücretli olabilir. Bazı bankalar ücretsiz sunsa da bankanıza sorup bilgi alabilirsiniz.

Ek olarak bu kart düzenli aralıklarla kartınızı yenilemeniz, güncel kalmanız ve yeni kartlarla birlikte gelecek özellikleri de yeni kartlarda kullanmanız için önemsenir. Örneğin sadece düz kart olan eski kartlara temassız özelliği eklenmiştir. Kartınızın son kullanma tarihi dolmasa bu özelliklere sahip olmayan kartınızın olması daha fazla zaman alabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu