Ekonomi

Konkordato Nedir? Konkordato İlan Eden Firmalar

Son zamanlarda adını pek sık duyduğumuz konkordato özellikle çalkantılı ekonomik dönemlerde karşımıza çıkıyor. Çünkü konkordato daha çok şirketlerin zor zamanlarında ve borçlarını ödeyemeyeceği zamanlarda başvurulan bir işlemdir. Öyle ki hiç ihtimal vermeyeceğiniz ve hayretler içinde takip edeceğiniz konkordato ilan eden firmalar o kadar çok ki bunun hukuki boyutunu daha çok merak edeceksiniz.

Konkordato Nedir

Konkordato, Şirketlerin borçlarını ödeyememe durumuna düştükten sonra yeniden yapılandırmak için başvurdukları bir yöntemdir. Diğer tanımla iflas anlaşması olarak görebiliriz.  Hukuki tanım olarak ise konkordato: “borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere konkordato borçlu şirketlerin başvurduğu ve iflas etmeden önce borçlarını düzeltmek için atılan bir adımdır. Konkordato: adi, iflastan sonra, mal varlığının terki ve uzlaşma yoluyla gibi 4 bölümden oluşmaktadır.  Burada karşımıza çıkan bir diğer terim ise iflasın ertelenmesi meselesidir. İflasın ertelenmesi ve konkordato arasındaki farkları ileride incelemeye çalışacağız.

Firmalar Neden Konkordato İlan Eder

Konkordato ilan eden şirketler genellikle mali durumunu düzeltmek amacıyla ve karşı karşıya oldukları iflastan kurtulmak amacıyla ilan ederler. Bu sayede konkordato ilan edenin başvuru kabul olmasıyla birlikte alacakları o firmaya karşı haciz işlemi uygulanamıyor. Bu gibi sebeplerden dolayı şirketler bu yola başvururlar.

Konkordato İlan Eden Firmalar

Bugün baktığımız yönüyle konkordato bir çok şirketin başvurmaktan kaçınmadığı bir yöntem olmuştur. Oysa ki konkordato başta firmanın kendisine ve alacaklarına karşı, çalışanlarına ve diğer tüm etkileşimde olduğu firmalara etkisi mevcuttur. Çünkü alacaklarını alamayan ve diğer hukuki yollara başvuramayan diğer firmaların elleri bağlı beklemesi gerekiyor. Bu sebepledir  o firma ve diğer sistemdeki bağlantıları baştan sonra bağlayıcılığı olan bir girişimdir. Yakın zamanda en canlı örneğini Türkiye’nin önde gelen firmalarını konkordato ilan eden firmalar arasında gördüğümüzde anlamıştık. Onca yıllık dev şirketlerin konkordato ilan etmesinin ardından aklımıza ekonomi hakkında kötü düşünceler gelmiyor değil. Acaba konkordato ilan eden şirketler gerçekten de o kadar kötü durumda mıydılar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu