Kışın Yapılabilecek İş Fikirleri

1
2173

Her mevsim kendine özgü fırsatlarla geliyor. Bizde sizlere kış mevsiminde yapılabilecek işlerden bahsederek bu konuda araştırma yapanlara yardımcı olmak için birkaç fikir bir araya getirdik. Umarız kışın soğuğunda siz de evinizden çıkmadan uzun kış gecelerinde evden ek iş imkanı sağlayabilirsiniz. Biraz daha çaba göstererek dışarıda da bir çok alternatifin olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Kışlık Kıyafet ve Aksesuar Satmak
Konumuz kış mevsimi olunca bir çoğumuz sıkı sıkıya giyinir ve soğuktan korunuruz. Sadece biz değil herkes aynı davranışı sergiler. İşte sizde el becerinize güveniyorsanız atkı, bere, eldiven, hırka gibi örgü işleri yapıp satabilir veya toptan ucuza satın alıp satabilirsiniz. Unutmayın ki bu tür yün ürünler hazır naylondan üretilmiş ürünlere karşı daha avantajlı ve kalitelidir. Bu nedenle kışın yapılabilecek işler konusunda aklımıza ilk gelen bu seçenektir. 

Battaniye veya Şal İşi
Daha fonksiyonel bir ürün düşünüyorsanız yünden yapılmış battaniyeler, şallar gibi alternatiflerde mevcuttur. Açık alanda bir çok kafede müşterilerine şal dağıtıldığını görmüşünüzdür. Onlarla görüşerek dekoratif üzerlerinde kafelerin isim ya da logosundan oluşan şallar üreterek teklif sunabilirsiniz. Çevrenizdeki kafe ve müşteri sayısına baktığınızda oldukça yaratıcı bir fikir olduğu düşüncesindeyiz.

Kışlık Gıdalar Yapmak: Tarhana-Erişte-Mantı
Mevsime özel gıdalar olduğunu sizde fark etmişsinizdir. Örneğin bir yemek genelde kışın yenir ve o mevsimde güzeldir. Hele ki el yapımı ve zengin besin öğeleriyle yapılmış ürünler insanların vazgeçilmezi arasındadır. Tabi bunların bazılarını sizin yazdan yapmış olmanız gerekebilir. Mesela tarhana ve erişte kesme işi bunlara güzel birer örnek. Kışın soğuktan ve hastalıktan korunmak için sıcacık tarhana çorbasını kim sevmez ki? İşte kışın satabileceğiniz tarhana ve erişte kesme işi bu yönde yapılacak en iyi ürünler arasında.
Bunlar gibi mantı da kışın sık tüketilen ve sevilen bir o kadar da yapımı zor yemekler arasında. Yazın meyve-sebze ağırlıklı hafif yemekler yendiğini düşünürsek kışın mantının ne kadar tercih edilebilir bir ürün olduğunu belirtelim. Bu nedenle evinizde mantı yaparak vakit ayıramayan kişilere, dükkanlara, kafelere, lokantalara pazarlayabilirsiniz.

 

Bunların dışında yapılabilecek kışlık işler
-Odun kömür taşıma, satma veya kırma işi
-Kalabalık yerlerde seyyar çay, sahlep, boza gibi ürünler satmak
-Kestane kızartıp satmak (kokusu oldukça çekicidir)
-Araba sahipleri için daha çok kışın lazım olabilecek antifriz, buz çözücü, kar zinciri, buğu önleyici
-Seyyar şemsiye, kulaklık satma işi
-Yılbaşına özel hediyeler oluşturup satmak,
-Çam ağacı süsleme işi
-Yılbaşında hindi satma işi

Burada sıraladığımız kışın yapılabilecek işlerden başka özellikle her mevsim yapılabilecek seçenekler arasından ev hanımlarının yapabileceği ek işler ve paketleme işi gibi başlıkları da inceleyerek birbirinden farklı evde iş imkanı ile ek gelir elde edebilirsiniz.

1 Yorum

Cevap Ver

Yorumunuzu yazınız!
adınızı yazın