Ekonomi

Kişiden Kişiye Altın Transferi

Daha önce Türk Lirası ve yabancı paralar ile yapılabilen kişiler arası para transferi artık altın hesaplarını da kapsıyor. Takas Bank’tan yapılan açıklamaya göre “kişiden kişiye” altın transferi banka sistem ve alt yapısının gelişmesiyle mümkün hale geldi. Yani artık bir bankadaki altın hesabınızdan bir başka bankadaki birine altın transfer edebilirsiniz. Bu özelliği ile Türkiye’de ve Dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

Kişiden kişiye altın transferi nasıl yapılır
Fiziki karşılığı Borsa İstanbul’un saklama kasalarında bulunan altınlar paralar gibi eft hızında bir başkasına transfer edilebiliyor. Bunun için yapmanız gereken altın hesabınıza online bir şekilde erişerek bir başkasına EFT yapar gibi bilgileri girerek transfer yapmak. Tabi zamanla geliştirilecek sistem ile altın bir ödeme aracı olma özelliğini de kazanacaktır. Hatırlarsanız Bitcoin’de zamanla değer kazanıp transfer ödeme aracı olma özelliği kazanmıştı. Bugün de altın ile alışveriş nasıl yapılır tartışmaları geride kalacağa benziyor. Böylelikle altınlarımızı nakite çevirmeden doğrudan ticarette alım salım yapabilir e-ticaret sitelerinden ürünler satın alabiliriz.

altın
altın

Böylelikle altın piyasası –alım satım, transfer, yatırım- daha hareketlenmiş olacak ve belki de yastık altındaki altınlar daha fazla kullanılabilecek. Çünkü en son yastık altındaki altınları kabul eden bankalar bir çok fon sağlama imkanı olmuştu ve o altınlar sisteme kazandırılmıştı. Belki de bu işlemin bir sonraki ayağı da piyasadaki para arzını azaltarak paranın değerini korumaya çalışmak finansal istikrar sağlamak olabilir. Çünkü TCMB’nın ana hedefi fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu nedenle hem ekonomi politikasında hem de bankacılık ve finans uygulamalarında mutlaka bunu gözeterek işlem yapmak durumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu