Kariyer

Kendinizi Beş Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

İş hayatının en basit ve klişe sorularından birisi olan “Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz” sorusunu sorana cevap olarak “Sizin yerinizde” şeklinde cevap verenlerdensiniz değil mi? O zaman kişisel gelişim için çığır açacak olan içeriğimize hoş geldiniz!

Üniversite hayatınız, aileniz ile aranızda geçen sohbetler de, çok büyük olasılıkla iş görüşmelerinizde bu cümleyi kesinlikle duyacaksınız. Ne iş yapıyor olursanız yapın veyahut hangi bölümü okuyorsanız okuyun. Bu soru hayatımızın en büyük klişelerinden bir tanesidir. Sizler iş görüşmesine giderken bu sorunun sorulacağını az çok tahmin ediyor olduğunuz için daha öncesinden internette bu soru ile alakalı içerikler tüketip kendinizi hazırladığınızı zannederken işvereninizin beklediği cevap çok farklı olabilir.

Problemin kaynağı; bu soru ile siz değil soruyu soran kişinin tatmin edilmesidir. İnsanların birçoğu bu konuyu o kadar yanlış anlar ki, bu sorunun temelinin kendisine sorulduğunu zanneder. Ancak işin aslı öyle değildir tabi ki. İşvereniniz veyahut İnsan Kaynakları Uzmanı kişi sizin başarılarınızı ve hayallerinizi dinlemek yerine Şirket bünyesine neler katacağınızı merak etmektedir. O halde sizler de karşınızdaki insanı tatmin edecek cevaplar verin.

Planlar ve Hayatlar Değişir!
Hemen hemen herkes beş yıl sonrası için en ufağından dahi olsa bir plan yapmış olabilir. Ama önemli olan bu plana ne kadar sadık olduğunuz kadar planın size ne kadar sadık olabileceği de çok önemli bir konudur. Örnek verecek olursak, biz bir web sitesi tasarımcısı olarak uzay mekiği üretmeyi hayal etsek de yakın plan içerisinde bunu asla ama asla gerçekleştiremeyiz öyle değil mi?

Belirli bir plan için düşlediğiniz her şey değişebilir. Koyduğunuz hedefler size çok uzak olabilir. İşte tam olarak bu yüzden bir hedefe ulaşmanın en kolay yolu onu parça parça bölüp her bir parçasını tek hamleler halinde yutabiliyor olmak. Çizdiğiniz hedefe ulaşmanın en kolay ve hızlı yol bu. Çünkü hayatınızın içerisine yeni objeler yeni insanlar dâhil olabilir, hayatınız bir anda değişebilir. Hedeflerinizden sizi alıkoyacak vakalar geçirebilirsiniz.

Bu nedenledir ki beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusu düşünmeden ya da bu önümüzdeki beş yılı hayal etmeden önce bu süreç içerisinde karşılaşacağımız sorunlarla mücadele etmeyi göze almalıyız. Aynı şekilde de yıllar içindeki karşınıza çıkacak fırsatları değerlendirmeyi ve karşılaşacağınız benzersiz teklifleri değerlendirmeyi öğrenmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı