İş Fikirleri

Kadın Girişimcilerin Yapabileceği İşler

Biliyoruz girişim konusunda kadın erkek ayrımı olmaz. Bazı durumlar vardır ki kadınların yapması onlara avantaj sağlayabilir. Daha doğrusu bir girişimde bulunurken sadece kadınların yapabileceği işler vardır. Bizde bu konuya yoğunlaşarak kadın girişimcilerin yapabileceği işler hakkında ufak bir araştırmaya yer verdik. Burada sadece iş kurmak için size yönlendirmede bulunmak yerine kadın olmanın verdiği avantajı değerlendirmeye çalıştık.

Her ne kadar herkes kabul etmese de kadınlar ve erkekler iş hayatında ayrı bir bakış açısına sahiptir. Aynı şekilde farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Kadınları iş hayatına teşvik etmek ve daha fazla kadın girişimciye fırsat vermek için de çeşitli kampanyalar kadınlara yönelik düzenlenmektedir. İş gücü olarak zaten bir ayrım varken bir de girişimciler arasında kadın erkek ayrımı oluşması bizim için ciddi bir kayıp olarak görmekteyiz.

Kadınlara Yönelik Desteklerden Faydalanın

Daha önce de bahsettiğimiz sadece kadınların faydalanacağı bir çok destekleme programı vardır. En çok destek verenlerin başında yer alan kosgeb kadın girişimci iş fikirleri konusunda sizlere avantaj sağlayabilir. Hep bahsedir bir girişimin ön ayağı maliyettir. Ne kadar düşük bütçe ile işinizi kurabilirseniz ilerlemeniz o kadar hızlı olacaktır. Sadece KOSGEB değil bir çok kurum da kadınlara ayrıcalık tanıdığını görüyoruz. Bir çok devlet kurumu, kadın girişimci örgütleri, bankalar ve ülkemizin önde gelen holdingleri kadın girişimci konusunda fazlasıyla önem göstermektedir. Hatta bazı firmalar sadece kadınlar için bayilik vermektedir.

Erkeklerin Cesaret Edemediğini Yapın

Bu çok iddalı bir çümle olsa da bazı işler vardır ki hem riski hemde diğer yönleriyle gerçekten herkesin adım atamayacağı işlerdir. Bir cesur bir kadın olarak belki de bunu deneyerek farkınızı yansıtabilirsiniz. Bir çok kişinin adım atmaya korktuğu ama başarılı olacağınızı düşündüğünüz bir alanda ilerlemeniz size başarı kapılarını açacaktır.

Sadece Kadınlara Hitap Edin

Tabi bir girişimin başarılı olabilmesinin en önemli unsuru tüketici profilidir. Siz de bir kadın olarak kendinizi milyonlarca kadının yerine koyarak onların ihtiyaçlarına hitap edebilirsiniz. Çünkü müşterilerinizi ne kadar doğru tanırsanız onların taleplerine o kadar doğru cevap verirsiniz. Eğer bir alanda ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız sizin için iş kurmanız, yatırım yapmanız gereken o alandır. Daha önce bir çok kadın girişimcilik örneği karşımıza çıktı hepsinin ortak paydasına bakarsanız daha doğru anlamış olursunuz.

Erkeklerin Beklentilerini Kadınlara Uyarlayın

Bundan kastımız erkeklere yönelik yapılmış ve başarılı olmuş bir girişim modelini hedef almanız. Bu sayede o alanı kadınlar üzerinde genişleterek daha başarılı bir sonuç ortaya koyabilirsiniz. Başarılı olmak için atılmış başka adımları takip etmek ve o yolda iz sürmek sizin daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Artık zamanın daha hızlı geçtiğini ve değişime yetişemediğimiz şu dönemde hızlı ilerlemenin ve ayak uydurmanın önemini bilmekte fayda var.

Burada siz değerli kadınlara iş kurmanızda faydalı olacağını düşündüğümüz bize göre altın öğütleri paylaşmaya çalıştık. İş kurarken kadın girişimcilerin yapabileceği işler ve atması gereken adımlardan bahsettik. Bu bilgiler ışığında kadınlar için iş fikirleri arasından çeşitli işler hakkında bilgi alabilir ve başarmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı