GaleriİktisatÜniversite

İyi Bir İktisatçı Olmak İçin Gereken 10 Özellik

Matematiksel Yetenek

Şüphesiz matematik birçok bilim dalında olduğu gibi iktisat biliminde de önemli yere sahiptir. İyi bir ekonomist olmak için matematik çok önemli olsa da tek başına yeterli değildir. Çünkü ekonomi sadece sayılarla boğuşan bir bilimin ötesinde sosyal tarafı da ağır ve önemli olan bir bilimdir. Bence iyi bir iktisatçı olmak için ne yapmalı düşünmeden önce nasıl matematik zekamızı geliştirebiliriz diye düşünmeye başlayabiliriz. Sonrasında buradaki yazılanlar da tabi önemini gösterecektir.

Sosyal Bilimler Bilgisi

İyi bir iktsatçı olmak için matematiğe ek olarak bahsettiğimiz iktisadın sosyal tarafı en az matematik kadar önemlidir. Sürekli diğer sosyal bilimlerle iç içe olan ve birbirini destekleyen görüşlerin olduğu iktisat bilimi diğer dallara sık sık başvurarak tezlerini güçlendirir.

Karmaşık Sistemleri Anlayabilme

Öyle ki ekonomi bir biri ile iç içe girmiş ve bir zincir gibi bir birine bağlı değişkenlerden bir araya gelen bir bilimdir. Bu nedenle bu karmaşayı, değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisini anlayabilmek ve birbirine etkisini görebilmek için bu karmaşık sistemleri anlayabiliyor olmak gerek.

Meraklı

Bu alanda çalışma yürütüyorsanız kesinlikle meraklı olmanız gerekiyor. Bir öğrenci, araştırmacı, profesör ya da profesyonel olabilirsiniz. Her gün değişen şartlar, yeni girişimler ve oluşumlar karşısında merak duymalı ve hep daha yeniyi öğrenme merakı içerisinde olmanız gerekiyor.

Bağımsız Düşünebilen

Sık sık diğer iktisatçıların görüşlerine başvursakta, onların teorilerini devam ettirip onların görüşleri üzerine düşünsekte aslında her iktisatçı bağımsız bir şekilde düşünebilmelidir. Bu bağımsız düşünceyi yeni teoriler ortaya atmak ya da mevcut bir teoriyi reddedip iktisat bilimine aykırı düşünmek olarak algılamamak gerek. Mevcut durumu kendi düşünce senteziyle anlayıp yeniden yorumlamak olarak belirtebiliriz.

Belirsizlikler Anında Sakin

Ekonomi her zaman güllük gülistanlık olmayacağından belirsizlikler anında sakinliğini koruyarak mevcut duruma soğuk kanlı bir şekilde yaklaşıp karar alabilmelidir. Bu vurdum duymaz bir yapıda olmak değil aksine kendinden emin bir şekilde karar almayı gerektirir. Çünkü herkesin ne yapacağını bilmeden piyasa hakkında kararsız durması durumunda ya da herkesin aynı şeyi yaptığı anda sakin durup analiz edip öyle adım atmalıdır.

Açık Fikirli

Bu madde yukarıda saydığımız bağımsız düşünmeden çok farklı olmamakla birlikte aynı şeyi de ifade etmemektedir. Her şeyden önce insan olarak doğru ve yanlışlarımızın olabileceğini düşünerek, gerek iktisadi gerekse politik konularda açık fikirli olup karşımızdakini dikkatli dinleyip onun fikirlerine de önem göstermeliyiz. Çünkü aynı fikirde olmadığımız bir görüş bile yeni fikirler verebilir.

Kendini Motive Edebilen

Karmaşık, eğlenceli ve zevkli olabilen ekonomi bazen çok can sıkıcı da olabilir. Özellikle kararlarınızın yanlış sonuçlar doğurduğu zaman, bir tahmininiz tutmadığı zaman ya da yatırımınızın kayıplar yaşadığı zaman veya düşüncenizin hiçbir ortamda kabul görmediği durumlarda can sıkıp vaz geçmek yerine kendinizi motive ederek daha iyi yorumlar ortaya koymak için çaba göstermelisiniz. Çünkü bizim tabirimizle piyasa acımasızdır ve iyi bir yaşam koçunuz ya da akademisyen arkadaşınız yoksa kendi kendinizi motive etme işi kendinize düşecektir.

Sözlü İletişimi Güçlü

İyi bir iktisatçı olabilmek için kesinlikle karşınızdakiyle sözlü iletişiminiz kuvvetli olmalı. Çünkü görüşlerinizi karşınızdakine aktarırken ve onu ikna etmeye çalışırken bilginizden emin olmalı ve güçlü iletişim kurmanız gerekir. Özellikle iktisadın yorum kısmını yaparken diğer sentezlerle yoğurup aktarırken karşınızdakini sıkmadan güven vererek aktarmanız gerekir.

İş hayatında bu özelliklerden fazlasına ihtiyacınız olduğunuzu unutmayın. Her şeyden önce Prezentabl olmaya çalışmalısınız. Dilerseniz prezentabl ne demek inceleyebilirsiniz.

Yazma Becerisi

Bugün bir çok üniversite, gazete ya da bağımsız köşelerde yazılar yazan iktisatçı, ekonomistleri düşündüğümüz zaman kaçını okuyoruz? Çünkü akademik dili kuvvetli kendinden emin bir roman tadında yazabilenler ancak farklılık yaratabiliyor. İyi bir iktisatçı aynı zamanda iyi bir yazar olmak durumundadır. Ekonomi haberi sunmakla ekonomi yazarlığı farklı şeylerdir.

Etiketler

2 Yorum

  1. Bu özelliklerden 9 u bende yok gibi bir şey. iyi iktisatçı olamayacağımı hissetmiştim zaten iyi ki zamanında baz geçmişim 🙂

  2. İyi bir iktisatçı olmak için kesinlikle matematik bilgisi gerekliliğine ben de inanıyorum. Çünkü matematik sadece hesaplamalarda kullanılmaz tek başına bilim olabilecek alandır. Hatta öyle ki diğer tüm bilimler matematikten türemiştir bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı