İş FikirleriKariyer

İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Tavsiyeler

Bugün elinde biraz sermayesi olan herkes iş kurmak istiyorum düşüncesi ile yola çıkarak bir iş kurmak ister. Ama çoğu kez ne iş yapabileceği konusunda net fikri olmayan insanlar daha önce başkalarının yapıp başarılı olduğu işleri yapmak isterler. Tabi bazen çok daha başarılı örnekler görsek bile zaman zaman başkaları kadar başarılı olmayan iş fikirleri de gördüğümüz oluyor.

Bu nedenle iş kurmak istiyorum diyen ve ne iş yapabilirim diye düşünen herkesin ilk adımı atmadan önce yapması gereken ve dikkat etmesi gerektiğini düşündüğümüz birkaç önemli nokta var. Bu sadece iş kurmak için değil işi büyütmek için çabalayan insanlar içinde geçerli sayılır. Bu nedenle eğer iş kurmak için ilk adımı henüz atmadıysanız buradaki açıklamaları dikkatli okumanızı öneririm.

Başkalarının Tecrübelerinden Faydalanın
Başkalarının tecrübelerinden faydalanma konusu sadece iş kurarken değil her alanda karşımıza çıktığını ve bizlere ne kadar faydası olduğunu siz de fark etmiş olmalısınız. Çünkü bir eylemin sonucu defalarca yapıldığı zaman eğer aynı sonucu veriyorsa muhtemelen sizin de aynı şeyleri yapmanız durumunda aynı şeylerle karşılaşacağınız anlamına gelir. O nedenle daha önce o iş için adım atanların yaptıklarını inceleyerek, görüşerek ve fikirlerini alarak kendinize bilgi toplayabilirsiniz. Emin olun bu çoğu kez elinizdeki sermayeden daha önemli bir etkendir.

Etüt Çalışması Yapın, Pazar Araştırın
Büyük firmalar yatırım yaparken derin etüt çalışması yaparak, piyasa ve Pazar arayışları neticesinde yatırımlarını bu çalışmalarına göre yönlendirirler. Özellikle talebe dönük olan yatırımların daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle sizde kuracağınız için özellikle bölgesel olarak doğru şekilde konumlandırıp potansiyel müşterilerinizin yoğunlaştığı bölgelere odaklanın.

Müşterilerinizi Tanıyın
Bir işi kurmak belki de en basit adımlardan birisi. Ancak sonrasında onun ayakta tutulması daha sıkıntılı süreç gibi duruyor. Çünkü ilk dönemlerinde her girişim başarılı olabilir ama bunu uzun yıllar kalıcı hale getirmek için müşterilerinizi tanımalısınız. Özellikle satış ve hizmet odaklı iş fikirlerinde müşteri devamlılığı için sürekli yeniliklerle onların karşısına çıkmalısınız. Bu sayede hep güncel kalarak değişen müşteri taleplerine yanıt vermiş olursunuz. Bu sayede müşterileriniz her defasında farklılığı fark edecek ve yeniden sizi tercih etmek isteyebilecektir.

İş Kurmak İstiyorum Ama Param Yok Diyenlerden misiniz
Bildiğiniz üzere iş kurmak çoğunlukla sermaye gerektiren bir girişimdir. Eğer iş kurmak istiyorum ama param yok diyorsanız işe öncelikle kaynak bularak başlamalısınız. Bunun için kendi öz kaynaklarınızı kullanabileceğiniz gibi örneğin altınlarınızı, yatırımlarınızı, birikimlerinizi nakite çevirerek başlayabilirsiniz. Gerekmesi durumunda evinizi de sermaye olarak kullanarak işe başlayıp ucuz sermaye tahsisi yapabilirsiniz.

Olabildiğince Ucuz Kredi Kullanın
Eğer yukarıdaki maddelerde saydığımız imkanlarınız yoksa ucuz sermaye arayışına girmeniz gerekiyor. Genellikle çevreden borçlanma gibi en sık başvurulan yöntem olsa da yaygın seçenek ise bankalardan kredi seçeneğidir. Özellikle iş kurmak isteyenler için kredi seçenekleri arasından bir tercih yaparak olabildiğince ucuz maliyetli kredi temin etmenizde fayda var. Çünkü zaten henüz risk alarak başlayacağınız bu iş girişimi için daha başından yüksek maliyetlerle başlamanız sizi bir adım geriden götürebilir. Bankalara iş kurmak istiyorum diyerek girişim amacınızı ve onlardan krediyi iş kurma kredisi şeklinde beyan ederseniz belki sizlere farklı alternatifler sunabilirler.

İş kurmak istiyorum diyenler için 2020 yılında parlayacağını düşündüğümüz yeni iş fikirleri hakkında inceleme ve öngörülere yer verdiğimiz içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu