Ana Sayfa Ekonomi İş Gücü İstatistikleri Nisan 2018

İş Gücü İstatistikleri Nisan 2018

Yayın hayatına başladığımız bugün ilk haberimizi TUİK’ten gelen bir haber ile yapmak istedik. Konumuz: İşsizlik. TUİK’ten yapılan açıklamaya göre işsizlik oranı yüzde 9,6 olarak gerçekleşti. Nisan dönemine göre geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik oranı 0,9 puan azalarak % 9,6 oldu. Tarım dışı işsizlik aynı şekilde azalarak yüzde 11,4 oldu. En çok dert yandığımız konulardan birisi genç nüfus (15-24 yaş arası) 2,9 azalarak %16,9 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı %47,9
İşsizliğin doğrudan bağlı olduğu konu istihdamdır. İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 852 bin kişi artarak 29 milyon 9 bin kişi, istihdam oranı ise 0,7 puanlık artış ile %47,9 oldu. Yani halen istihdam edilemeyen iş gücümüz %52,1 düzeyinde. Tabi istihdam edilemeyenlerin içerisinde çeşitlik nedenler ile iş bulamayan gruplar mevcut. Bu istihdam edemeyenler ya da iş bulamayanların nedenleri ayrı bir araştırma konusu.
Peki yüzde 100 istihdam düzeyi ile işleyen bir toplum var mıdır sizce?

Kayıt Dışı Çalışanlar %33
İş gücü piyasamızın bir diğer sorunu kayıt dışı çalışanlardır. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı %33,3 olarak gerçekleşti. Benim bu konuda yıllardan beridir merak ettiğim soru şu ki: Madem kayıt dışı çalışan kaç kişi var biliyoruz da onların kim olduğunu neden bilmiyoruz ve kayıt dışı çalışmasını neden engelleyemiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Konkordato Nedir? Konkordato İlan Eden Firmalar

Son zamanlarda adını pek sık duyduğumuz konkordato özellikle çalkantılı ekonomik dönemlerde karşımıza...

Eksik Rekabet Piyasası

Ekonomide tam rekabet koşullarının sağlanmadığı daha aksak olan piyasalara eksik rekabet piyasası...

Marjinal Tüketim Eğilimi (MPC)

Teoride gelirde meydana gelen artışın tüketim harcamalarını da arttırdığı bilinmektedir. Gelirdeki değişme...

Toplam Maliyet Formülü

Mikro iktisatta üretim teorisinde Toplam maliyet, toplam sabit maliyetler ve toplam değişken...