Almanca Bilen Call Center Agent / Can Gülkesen İnsan Kaynakları


GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Danışmanlığını yaptığımız Almanya’nın en Büyük Enerji firmasına Müşteri hizmetleri desteği veren firmamız için Almanca Lisanına ana dili gibi hâkim olan “Call Center Agent” arayışımız vardır.

Pozisyon inbound tarzı bir iş tanımı olduğu için satış görevi içermemektedir. Daha çok müşteri memnuniyetini artırmak için gelen çağrılara profesyonel iletişim teknikleri kullanarak cevap vermek ve aynı zamanda mail ortamında benzer görevleri yürütmektir.

Hibrit bir çalışma modeli olan mesai düzeninde belli günler evden çalışma imkânı veya tamamıyla evden çalışma imkânı verilmektedir.

Pozisyon için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Sabit ücreti ve yan hakları oldukça yüksek olan bu görevde çalışmak isteyen adayların başvurularını iletmelerini rica ederiz.


Deutschsprachiger Call Center Agent

Wir suchen für unser Unternehmen einen “Call Center Agent”, der fließend Deutsch als Muttersprache spricht, der die Kundenbetreuung von Deutschlands größtem Energieunternehmen betreut, das wir beraten.

Da es sich bei der Position um eine Inbound-Stellenbeschreibung handelt, beinhaltet sie keine Vertriebsaufgabe. Es soll mit professionellen Kommunikationstechniken auf eingehende Anrufe reagieren und gleichzeitig ähnliche Aufgaben im Mail-Umfeld ausführen, um die Kundenzufriedenheit zu erhöhen.

Im Arbeitsauftrag, einem hybriden Arbeitsmodell, ist es möglich, an bestimmten Tagen von zu Hause aus zu arbeiten oder komplett von zu Hause aus zu arbeiten.

Für die Stelle gibt es keine Altersbeschränkung.

Aday Kriterleri

Tecrübe: Tecrübeli ya da tecrübesiz adaylar
Eğitim Seviyesi: Üniversite(Mezun)

Pozisyon Bilgileri

Firma Sektörü: Hizmet , Danışmanlık, İnsan Kaynakları Danışmanlığı
Departman: Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi
Çalışma Şekli : Sürekli / Tam zamanlı
Personel Sayısı: Belirtilmemiştir
Ülke/Şehir: İstanbul(Asya)

İlan Kapanma Tarihi

17 Eylül 2021

Başa dön tuşu