İktisatÜniversite

İktisat Bölümü Nedir ve İktisat Mezunu Ne İş Yapar

Bu yazımızda iktisat nedir ve iktisat mezunu ne iş yapar konularını detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız. Gördüğümüz kadarı ile de İİBF bölümleri arasında en çok merak edilen de iktisat bölümüdür. Bizde bize gelen sorulardan yola çıkarak bilgi vermeye çalışacağız.

İktisat Bölümü Nedir

İktisat bölümü, İİBF içerisinde tak başına bilim olma özelliğine sahip olan bölümdür. Diğer bölümlerin iktisat biliminin alt dalı olduğu görüşündeyim. Ayrıca iibf içerisinde en çok öğrenci potansiyeline ve daha bilimsel görüşlere sahip bir bölümdür. İktisat, çok eski dönemlerden beri öğretide olan her zaman sosyo ekonomik ilişkilerde önemini koruyan bir bilim olmayı başarmıştır. Günümüzde ekonomi olarak tanımlanabilse de iktisat tek başına günümüz ekonomi anlayışından daha ilerde bir boyutta var olmuştur. İktisat bölümü de insanların iktisadi ilişkilerini açıklamada kullandığı teoriler bütünüdür. Yeri gelmişken bir de iibf ne demek kısa bahsedersek; İİBF, ünviersitelerde iktisadi ve idari bilimler fakültesi olarak bünyesinde iktisat, işletme, maliye, çeko gibi alt dalları barından fakültedir.

İktisat Mezunu Ne İş Yapar

Şüphesiz gerek üniversite tercihi yapmadan ya da tercih yaptıktan sonra o bölümün olanaklarını incelemek isteriz. Çünkü genellikle okuduğumuz bölümün çalışma şartları bizim iş hayatımıza yön verir. Sonradan olmasa da iş hayatının ilk yıllarında genellikle insanlar mezun oldukları bölüm doğrultusunda tercih yaparlar. Bu gayet anlaşılabilir bir olgudur. İktisat bölümü nedir ve iş olanaklarını açıklayalım.

KPSS ile Devlet Memuru Olma İmkanı
İktisat mezunlarının belki de bir çoğu KPSS ile devlet memuru olma düşüncesindedirler. Çünkü oldukça fazla sayıda olan İİBF ve iktisat bölümü mezunları iş piyasasında rekabeti üst düzeye çıkartmıştır. Hele ki çalışma koşulları ve ücret düzeyleri göz önüne alındığı zaman devlet her zaman olduğu gibi ilk tercihtir. Ancak burada şöyle bir sorun var ki her iibf mezunu gibi iktisat mezunları da aynı sınava tabi tutulup aynı şartlarda istihdam ediliyor. Zaten çok az sayıda olan KPSS kontenjanları tüm iibf mezunları için ortak hedef durumunda. Çok az sayıda doğrudan iktisatçı tercih eden kurum bulunmakta.

Özel Sektör’de çeşitli departmanlar
Özel sektör iktisat ve tüm iibf mezunları için ikinci seçeneğin başında gelmektedir. Farklı departmanlarında istihdam edilebilirler. Başta muhasebe ve finans olmak üzere ofis çalışanı olarak görev alabilirler. Bir çok özel firma personel alımında tercih yaparken üniversite mezun olma şartını gözetmektedir. Kamuya oranla daha düşük ücretler sunulurken çalıştığınız pozisyona göre çok daha yüksek maaşlar elde edilebilir. Firmalar ayrıca tercih yaparken kişinin dil, bilgisayar ve geçmiş tecrübeler gibi konularda da seçici davranarak bu kriterleri de göz önünde bulunduruyor. Bu nedenle bu tür ek özellikler sadece mezun olmanın ötesinde fırsat veriyor. Bu nedenle daha üniversite öğreniminiz döneminde kişisel gelişiminize yatırım yapmanız faydalı olacaktır.

Bankalar: Her zaman iyi bir alternatif
4 yıllık iktisat mezunu birisi yukarıdaki alanlara ek olarak finans sektörünün en önemli taşlarından olan bankalarda da görev yapabilir. İşin aslına baktığımızda da bankacılık gibi para odaklı bir sektörde de ekonomi mezunlarının görev alması gayet anlaşılabilir bir şeydir. Özellikle bireysel ürünlerde, kredi, yatırım ve diğer konularda uzmanlık gerektirdiğinden iktisat mezunları gayet uygun birer tercihtir. Ancak görünen o ki bankalarda zamanla iibf mezunları yerine sanırım ücret politikası nedeniyle doğrudan 4 yıllık mezun olmayan ön lisansa mezunlarını veya başka bölümlerden mezunları da tercih edebilmektedir.

Burada açıklamaya çalıştığımız iktisat bölümü nedir ve iktisat mezunu ne iş yapar gibi konular için verdiğimiz örneklere ek olarak; iktisat okuyan devlet ve özel sektörde bir çok bölümde çalışarak iş bulabilir. Bana sorarsanız okunabilecek iyi bir bölüm olup iş konusunda da tatmin edici bir alandır. Yine de hem üniversitede bölüm tercihi yaparken hem de mezun olduktan sonra kariyer hedefinizi ve iş hayatınızın yönünü ilgi alanlarınız doğrultusunda aldığınız eğitime paralel olarak severek yapabileceğiniz bir işi tercih edin. Mezun olup işsiz kaldığınızdaki bıkkınlığı hemen iş bulup çalışayım düşüncesi ile ne iş olsa bulayım da çalışayım diye düşünmeyin. Gerçekten istediğiniz ve çalışmak isteyip mutlu olabileceğiniz bir işi tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu