İş Fikirleri

İkinci El Giyim (Elbise) Mağazası Açmak

Düşük bütçe ile karlı bir girişimde bulunmak isteyenlerin tercihi ikinci el giyim mağazası
açmak olabilir. Günümüzde ikinci el sektörlerin piyasası oldukça güçlü hale gelmiştir. Her geçen gün yeni bir uygulamanın ikinci el ürünlerimizi satmak için hayatımıza girdiğini görüyoruz. Başta sosyal medya olmak üzere bir çok uygulama sınırsız fırsat veriyor.

Ekonomik güçlükler çekenler ya da sırf güzel diye ikinci el elbise alanların tercihi bu tür yerlerden geçiyor. Sadece alan değil satanlar açısından da bakınca yıpranmadan elbisesini değiştiren yeni kıyafetler alan o kadar çok kişi var ki bunu sizde fark etmişsinizdir. Günümüzde mobil ortamlarda dahi alınıp satılan bu elbiseler neden bir mağazadan yürütülmesin ki.

Eğer ikinci el giyim mağazası fikri sizin için mantıklı ise yapmanız gereken bazı adımlar
vardır. Bunlardan ilki lokasyon, yer seçimidir. İkinci el kıyafetleri satmanın pek çok yolu
vardır. Bir satış dükkanı kiralayabileceğiniz gibi semt pazarlarında da satış yapabilmeniz
mümkündür. Bir diğer aşama ise ikinci el kıyafetlerin teminidir.

İkinci el kıyafetleri temin etmenin en kolay ve en mantıklı yolu konsinye dükkanlardır. Buralardan temin edeceğiniz kıyafetler hem daha fazla çeşitli olacak hem de insanlar sizi daha kolay tanıyacak ve ikinci el kıyafetlerini size satacaktır. Bu işte hedef kitlenin belirlenmesi de önemlidir. Elbette her tür kıyafeti satabilirsiniz, mümkündür ancak tek bir hedef kitleye odaklanmanız sizin sektörde daha kolay tutunabilmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra iş yükünüz de daha hafif olabilir. İkinci el giyim mağazası işi için gerekli izinlerin alınması da şarttır. İşletme türüne karar vermeli ve sigorta yaptırıp yaptırmayaya da karar vermelisiniz. Zevke hitap eden bu tür işlerde görsellik çok önemlidir. Dükkan tasarımınız, raflarınız görselliğe hitap etmelidir. Bu sayede insanları kolayca iş yerine çekmeniz mümkün olacaktır.

Bu iş fikri yıllardan beri gündemde olan ama bence bir çok kişinin cesaret edemediği ya da tutmaz diye düşündüğü iş fikirlerinden birisi. Yani baktığınızda biraz riskli görünebilir ama gerçekten deforme olmamış, güzelce temizlenmiş elbiseler neden satılmasın ki. Bu düşünceye Dolarp, Letgo gibi uygulamalar fazlasıyla ışık tutmadı mı sizce de? Hele ki çok pahalı olan markaların ürünleri ikinci el giyim mağazalarında yer alınca sizde tercih etmez misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu