Kariyer

İİBF Bölümleri Meslekleri Maaşları

Kariyer.net’in yaptığı araştırmaya göre ve üyelerinin girdiği maaş verilerine göre mesleklerin ne kadar maaş aldıklarını gösteren bir araştırma yayınladı. Buna göre özellikle İİBF Bölümü mezunlarının çalışabileceği meslekler arasından hangi bölümde, pozisyonda çalışanın ortalama ne kadar maaş aldığını inceledik. Daha çok özel sektör tarafındaki verileri yansıttığı daha doğru olur.

Veriler her ne kadar sektöre ve çalışana göre farklılık gösterse de özellikle yeni mezun olup iş hayatında yeni yer edecekler için fikir oluşturabilir. Henüz okurken kendilerini o alanda geliştirebilir veya mezun olduktan sonra gözlerine bir hedef kestirebilirler. Umarız, iktisat, işletme, maliye, ekonometri gibi bölümlerden mezun olanların tercihlerine yardımcı olur.

İlk mesleğimiz olan ekonomist her iibf mezunun sahip olmak istediği bir kimliktir. Özellikle finans dünyasında yer etmiş bir çok ekonomistin iibf tabanlı olduğunu düşünürsek böylesine bir prestijli bir kariyeri herkes hedefler. Araştırmaya göre en çok ekonomist iktisat ve ekonomi bölümü mezunları arasından çıktığını görürüz. Üniversite olarakta Anadolu Üniversitesi, ODTÜ ve Boğaziçi listenin başında yer alıyor. Eğer sizde bir iktisat mezunu iseniz iktisat bölümü için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca iktisat tarihindeki iz bırakmış en önemli iktisatçıları merak ediyorsanız onun için de listemizi inceleyebilirsiniz.

blank

blank

Şüphesiz her iibf mensubu mezun olduktan sonra çalışmak için gözüne bankaları kestirmiştir. Önce gişeden başlar, ordan operasyona, bireysele sonra da müdürlüğe kadar giderim hesabı yapmıştır. Ancak özellikle son zamanlardaki bankalara olan yoğun ilki ve diğer bölümlerin de bu sektöre yönelmesi iibflilerin şansını azaltmıştır.

blank

blank

İİBF’lilerin hele ki maliye ve muhasebe mezunlarının en çok tercih ettiği bölümlerden birisi de muhasebe departmanıdır. Ön muhasebeci, muhasebe elemanı, muhasebe sorumlusu, yetkilisi, müdürü gibi bir çok çalışma pozisyonu mevcuttur.

blank

Bunların içinde tabi ki en çok maaşı muhasebe müdürü almaktadır. Çok karmaşık ve diğer departmanlarla ilişikli olan muhasebenin müdürü de bir o kadar fazla özelliğe ve mevzuata hakim olması gerekir.

blank

Genel olarak muhasebe elemanlarının maaşları da bu şekildedir. Daha çok basit muhasebe işlemleri, evrak takibi, irsaliye fatura işlemler gibi operasyonlar için görevlendirilir.

blank

Çok karmaşık olan muhasebenin alt dalları olduğunu biliyoruz. Özellikle çok üretimli şirketlerin her departmanı ayrı yetkinliğe sahip olmak zorunda. Bir üretimin en önemli noktası maliyetler olduğundan dolayı maliyet muhasebesi de bir o kadar önem taşıyor.

blank

blank

blank

blank

Bütçe uzmanı, vergi uzmanı, bordro uzmanı gibi meslekler firmaların önemsedikleri ayrı uzmanlık alanlarıdır. Özellikle vergi uzmanı şirketlerin karşı karşıya kaldığı çeşitli vergi yükümlülüklerin yönetilmesinde önemli rol oynamaktadır.

blank

blank

blank

Finans bölümleri de yine en çok ihtiyaç duyulan ve uzmanlık gerektiren pozisyonlardan birtanesidir. Firmaların finansman ihtiyaçları, fonların yönetilmesi gibi işler buradan yönetilir. Paranın asıl teslim edildiği, yönetildiği bölüm olmasından dolayı önemlidir.

blank

Son zamanlarda hacmi gittikçe artan eticaret dünyası, dijital ekonomi ve sanal mağazalar geliştikçe eticaret uzmanları ve yöneticileri de önemli bir noktaya gelmeye başladı.

blank

Emlakçılığın bir ileri düzey versiyonu olan gayrimenkul danışmanlığı, inşaat ve demir çelik sektörüyle, kredi oranlarıyla birlikte önemli bir noktaya gelmeye başladı. Hele ki her yerin böylesine yüksek binalarla yükseldiği çevremizde bu danışmanlar en iyi gayrimenkul değerleme ve pazarlama için önemli rol oynuyor.

blank

blank

blank

Bu mesleklerden daha başka İİBF Mezunlarının tercih edebileceği çok sayıda meslek bulunmaktadır. Biz sektörlere göre en çok tercih edilebilen ve bilindik iibf mezunu meslekleri maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştık. (Kaynak ve görseller: kariyer.net)

Bunların dışında gelecekte önemli olabilecek Geleceğin Meslekleri hakkında bilgi vermiştik. Bazı meslekler döneme, çağa ve şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Önemli olan çağa ayak uyduran prezentabl bir çalışan olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu