Borsa

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Borsa’ya yeni giriş yapmak isteyenlere hisse senedi nasıl alınır, satılı nerden başlanmalı, hisse senedi almak için gerekli bilgiler şeklinde açıklayıcı bir yazıyla bu yönde adım atanlara bilgi vermeye çalışalım.

Öncelikle hisse senedi tanımıyla başlamak gerekirse kısa hisse senedi nedir?
Hisse senedi, basitçe bir şirkete ortak olmanızı sağlayan ve gelecekteki karlarından pay almanıza olanak veren kıymetli evraklardır. Şirketi büyütmek ya da yeni yatırımlar yapmak için şirketin sermayesinin paylara bölünmüş hisselerinden alarak basitçe size ortaklı hakkı veren paylardır. Tabi geniş anlamda hisse senedi çok daha derin detaylara sahiptir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır
Hisse senedi almak o kadar da zor olmayan bir işlemdir. Öyle ki yeterli yetkinlikleri karşılayan herkes hisse senedi alabilir. Son düzenlemelerle hisse senedi almak için bir dizi özelliklere sahip olmanız gerekir ki yapabileceğimiz olası hatalı, yanlış işlemlerin önüne geçilebilsin. SPK tarafından belirlenen bu şartların tamamen sizin ve diğer yatırımcıların korunması için olduğunu hatırlatalım.
Birkaç adımda tarif etmek gerekirse;

-Aracı kurum seçimi,
-Yatırım hesabı açmak ve para yatırmak,
-Hisse senedi seçimi ve ilk emir gönderme

Aracı Kurum Seçimi
Hisse senedi almak için yapacağınız ilk şey bir aracı kurum seçimi yapmaktır. Çünkü Borsa İstanbul’a hisse senedi almak istediğinizi aracı kurumlar vasıtasıyla ileteceksiniz. Paranızı ve hisse senetlerinizi saklaması, koruması ve emirlerinizi iletmesi için aracı kurum size yardımcı olacaktır. Bugün başta bankalara bağlı yatırım şirketleri olmak üzere bir çok aracı kurum bulunmakta. Bu aracı kurumlar sizlere sağladıkları bu hizmetler karşılığında belirli komisyon oranları talep ederler. Bu yatırım yaptığınız ana paranız üzerinden değişen oranlarda alınan komisyon ücretleridir. Bu nedenle hangi aracı kurumla çalışacağınız zaman içinde size sunacağı ek avantajlara göre kendiniz karar verebileceksiniz. Bunun için aracı kurum araştırması yaparak ilk adımda en çok güvendiğiniz aracı kurumla çalışmanızı öneririz.

Yatırım Hesabı Açma ve Para Yatırma
Hangi aracı kurumla çalışacağınıza karar verdikten sonra geriye o kurumdan bir yatırım ve hisse senedi hesabı açarak para yatırma işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için SPK’nın zorunlu kıldığı bir takım sözleşmeyi onaylamanız gerekiyor. Aracı kurum ile aranızdaki aracılık sözleşmesi ile bu kuruma yetki verdiğinizi onaylamış olursunuz. Özellikle Risk Bildirim Formu’nu dikkatlice okuyarak yapacağınız işlemlerin taşıdığı riskleri anlamanız gerekiyor. Bir yatırım hesabında birden çok hisse senedi hesabı ya da diğer yatırım araçları için farklı hesaplar açabilirsiniz. İnsanlar genellikle çalıştığı bankaların aracı kurumlarıyla çalıştığından dolayı para yatırma konusunda pek detaya girmiyorum. Artık cep telefonlarından dahi ana hesabınız üzerinden para yatırma işlemi yapmanız mümkün.

Hisse Senedi Alma ve ilk Emirinizi Gönderme
Yukarıdaki işlemlerden sonra artık ilk hisse senedinizi almanız için hazırsınız. Genellikle internet bankacılığı, şubeleri vasıtasıyla ya da cep telefonu uygulamaları ile hisse senedi alım emri gönderebilirsiniz. Her aracı kurumun farklılık gösterse de kullandığınız platform üzerinden yardım alarak hisse senedi nasıl alınır öğrenebilirsiniz. Hangi hisse senedi alacağınıza karar verdikten sonra o hisse için almak istediğiniz fiyattan istediğiniz lot (adet) miktarını belirterek emrinizi gönderebilirsiniz. Almak istediğiniz fiyat bekleyen emriniz BİST’e iletilir ve sıraya konur. Eğer hisse fiyatı emir fiyatınız ile uyuşursa emriniz gerçekleşir ve hisse senediniz hesabınıza yansır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı