Ana Sayfa Ekonomi Hanehalkı Finansal Varlıkları

Hanehalkı Finansal Varlıkları

Ekonominin, özellikle Türkiye ekonomisinin en önemli aktörü olan hanehalkının varlıklarına göz atalım. Hanehalkının Toplam varlığı Mart 2017 döneminde 1062,0 Milyar TL iken Mart 2018 döneminde 1253,5 Milyar TL’ye yükselmiştir. Değişim ise %18 olarak görülmüştür. Peki bu toplam varlıktaki max ve min katkı hangi kaleme aittir ?

Hanehalkının toplam varlığını en çok artıran % 9,8 puan artış ile TL Tasarruf Mevduatı kalemi olmuştur. Yani Varlığın artışı hanehalkında bulunan TL cinsinden tasarrufun artmasıyla olmuştur.  Hanehalkındaki toplam varlıkları en az artıran daha doğrusu toplam varlıkların artışını düşüren – % 0,3 puan ile Dolaşımdaki Para kalemi olmuştur.

Yabancı Para Tasarruf Mevduatı payında ise Mart 2018 döneminde düşüş görülmüştür. Mart 2017 döneminde 322,9 Milyar TL olan YP Tasarruf Mevduatı, Mart 2018 döneminde 361,0 Milyar TL olmuştur. % 11,8 arttığı görülmektedir fakat toplam değişime katkısının azaldığı göz önündedir.

Tahvil ve Bonolar’da hane halkının tercihinin özel sektöre kaydığı bir önceki döneme göre %77,0 artış oranıyla görülmektedir. Tahvil ve Bonolar’ın varlık değeri Mart 2017 döneminde 17,0 Milyar TL iken, Mart 2018 döneminde 26,0 Milyar TL olarak %52,7 değişim göstermiştir. Ve bu tablonun değişim lideri olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Konkordato Nedir? Konkordato İlan Eden Firmalar

Son zamanlarda adını pek sık duyduğumuz konkordato özellikle çalkantılı ekonomik dönemlerde karşımıza...

Eksik Rekabet Piyasası

Ekonomide tam rekabet koşullarının sağlanmadığı daha aksak olan piyasalara eksik rekabet piyasası...

Marjinal Tüketim Eğilimi (MPC)

Teoride gelirde meydana gelen artışın tüketim harcamalarını da arttırdığı bilinmektedir. Gelirdeki değişme...

Toplam Maliyet Formülü

Mikro iktisatta üretim teorisinde Toplam maliyet, toplam sabit maliyetler ve toplam değişken...