Bilgi

Gelir Vergisi Dilimleri 2020

2020 yılında uygulanacak gelir vergisi dilimleri Resmi Gazete yayınlanarak belli oldu. Buna göre 2020 yılına ait gelir vergisi tarifesi bir önceki yıla göre artış göstererek güncellendi. Ücretli çalışanları ilgilendiren bu oranlar yıllık gelirinize göre vergilendirmeyi sağlıyor. Buna göre 2020 yılı gelir vergisi dilimleri şöyledir,

Gelir Dilimi Vergi Oranı
22.000 TL’ye kadar
49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası % 20
120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL, fazlası % 27
600.000 TL’den fazlasının 120.000 TL’si için 27.870 TL, fazlası % 35

Gelir Vergisi Nedir
Vergi kanunu kapsamında resmi, kayıtlı bir geliri olan herkesin ödediği bir vergidir. Hangi iş kolunda olsanız ya da işi yaparsanız yapın eğer karşılığında bir gelir elde ediyorsanız buna uygulanan vergi gelir vergisidir. Ülkemizde gelir vergisi yukarıda bahsettiğimiz dilimlere göre vergilendirilmektedir. Türkiye’de gelir vergisi sabit oranlı olmayıp gelir oranınıza göre değişkenlik göstermektedir. Yani kazancınız arttıkça daha fazla vergi ödemenizi amaçlayan bir sisteme sahiptir. Bu nedenle yıl içinde kazancınız, geliriniz arttıkça tabi olduğunuz gelir vergisi dilimi de değişmektedir. Esas olarak 4 farklı vergi dilimi mevcuttur. Belirli gelir miktarına göre belirli gelir vergisi yüzde oranı üzerinden vergilendirilirsiniz.

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır
Gelir vergisi hesaplaması, hesaplamak istediğiniz ayın matrahını veya dönemin matrah toplamını gelir vergisi oranıyla çarpılmasıyla hesaplanır. Bu oran yukarıda bahsettiğimiz gelir vergisi dilimlerinin karşılık geldiği vergi oranıdır.

Kimler Gelir Vergisi Öder
Gelir vergisine tabi kişi ya da kurumlar “Gelir Vergisi Kanunu”nda tanımlanmıştır. Buna göre her türlü ücret gelirliler, ticari, zirai kazançlar, serbest meslek çalışanları, menkul ve gayrimenkul sermaye iratları gelir vergisine tabidir. Ayrıca bunlara ek olarak vergiye yalnızca yurt içi yerleşikler tabidir. Bu kapsamdakiler dönem içerisinde elde ettikleri tüm gelirler ve kazançlar gelir vergisi dilimleri 2020 oranlarına göre vergilendirilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı