Gelir Vergisi Dilimleri 2019

0
162

2019 yılında uygulanacak gelir vergisi dilimleri Resmi Gazete yayınlanarak belli oldu. Buna göre 2019 yılına ait gelir vergisi tarifesi bir önceki yıla göre artış göstererek güncellendi. Ücretli çalışanları ilgilendiren bu oranlar yıllık gelirinize göre vergilendirmeyi sağlıyor. Buna göre 2019 yılı gelir vergisi dilimleri şöyledir,

Gelir Dilimi Vergi Oranı
18.000 TL’ye kadar % 15
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700 TL, fazlası % 20
148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL, fazlası % 27
148.000 TL’den fazlasının 148.000 TL’si için 36.260 TL, fazlası % 35

 

Gelir Vergisi Nedir
Vergi kanunu kapsamında resmi, kayıtlı bir geliri olan herkesin ödediği bir vergidir. Hangi iş kolunda olsanız ya da işi yaparsanız yapın eğer karşılığında bir gelir elde ediyorsanız buna uygulanan vergi gelir vergisidir. Ülkemizde gelir vergisi yukarıda bahsettiğimiz dilimlere göre vergilendirilmektedir. Türkiye’de gelir vergisi sabit oranlı olmayıp gelir oranınıza göre değişkenlik göstermektedir. Yani kazancınız arttıkça daha fazla vergi ödemenizi amaçlayan bir sisteme sahiptir. Bu nedenle yıl içinde kazancınız, geliriniz arttıkça tabi olduğunuz gelir vergisi dilimi de değişmektedir. Esas olarak 4 farklı vergi dilimi mevcuttur. Belirli gelir miktarına göre belirli gelir vergisi yüzde oranı üzerinden vergilendirilirsiniz.

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır
Gelir vergisi hesaplaması, hesaplamak istediğiniz ayın matrahını veya dönemin matrah toplamını gelir vergisi oranıyla çarpılmasıyla hesaplanır. Bu oran yukarıda bahsettiğimiz gelir vergisi dilimlerinin karşılık geldiği vergi oranıdır.

Kimler Gelir Vergisi Öder
Gelir vergisine tabi kişi ya da kurumlar “Gelir Vergisi Kanunu”nda tanımlanmıştır. Buna göre her türlü ücret gelirliler, ticari, zirai kazançlar, serbest meslek çalışanları, menkul ve gayrimenkul sermaye iratları gelir vergisine tabidir. Ayrıca bunlara ek olarak vergiye yalnızca yurt içi yerleşikler tabidir. Bu kapsamdakiler dönem içerisinde elde ettikleri tüm gelirler ve kazançlar gelir vergisi dilimleri 2019 oranlarına göre vergilendirilir.

Cevap Ver

Yorumunuzu yazınız!
adınızı yazın