İş FikirleriKariyer

Geleceğin Meslekleri Bunlar Olabilir

Her dönem diğer meslek gruplarına göre birazdaha fazla talep gören ve işverenlerin çalıştıracak eleman bulmasının zor olduğu meslekler oluştur. Bu meslekler henüz daha yeni ortaya çıktığında ihtiyacın bu kadar hızlı yayılacağını kimse tahmin edememiştir. Günümüzün de hızla gelişen teknoloji dünyası ve yeni ürünlerin, iş kollarının ortaya çıktığını düşünürsek önümüzdeki yıllarda bu meslek grupları en çok kazandıran meslekler arasında olabilir.

Bu nedenle bu meslek gruplarının geleceğini şimiden tahmin edip kendinizi ya da en azından çocuğunun kariyerini bu meslekler doğrultusunda geliştirebilirsiniz. Dünya üzerindeki gelişmelere baktığınızda ne kadar da haklı olduğumuzu göreceksiniz. Bu meslekleri tercih etmenizdeki en önemli sebep şuan için yeterli kalifiye elemanın olmaması ve bu nedenle iyi çalışma koşulları ile yüksek maaşların sunulmasıdır.

Güneş Enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün arttığından dolayı artık bu tür enerji kaynakları çok sık tercih edilmeye başlanıyor. Gelecekte de belki de her evin kendi enerjisini üretebileceği bu sistemleri şimdiden görmek hiçte zor değil. Bunu düşündüğümüz zaman neden bu yönde bir girişimcilik örneği göstermiyoruz ya da en azından bu konuda bir meslek yetkinliği kazanmıyoruz değil.

Rüzgar Enerjisi

blankYine aynı şekilde bir diğer çevre duyarlı enerji kaynağı da rüzgar enerjisidir. Özellikle avrupa’da bir çok ülkenin bu yöntemi çok sık kullandığı, ülkemizde de girişimcilerin yer yer rüzgar enerjisi panelleri kurduğu görülüyor. Bu nedenledir ki bu yönde bir iş fikri ya da meslek bilgisine sahip olmak şimdiden sizi öne taşıyabilir.

Bilgi Güvenliği Hizmetleri

blank

Bilişim dünyasının sonsuz ve sınırsız alanını hayal edersek, faydalı ve zararlı girişimleri düşündüğünüzde devlet sistemlerinde korumacı yapının ortaya çıkmasından sonra bilişim dünyasında da korunma ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu görebiliyoruz. Başta devletler, devlet kurumları, bankalar gibi yerler ile her şirketin kendi ve müşteri bilgilerini koruma ihtiyacı ve zorunluluğu olduğunu görüyoruz. Bunu neden şimdiden fırsata çevirmiyoruz?

Biyomedikal Alanlar

blankOrgan nakli, yüz nakli, doku transferi gibi son gelişmelerden sonra bu tür tıbbi müdahaleler yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. Bu alanla ilgilenen tıp biliminin günümüzdeki en önemli alanlarından birisi tabi ki biyomedikal kısmıdır. Bu yönde çalışma yürüten biyomedikal mühendisler tıp dünyası için ve insan sağlığının korunması açısından çeşitli yeni teknolojiler sunarak son derece faydalı adımlar atıyor. Sizde bu alanda hem insanlığa katkı sağlamak hem de ulaşılması zor kariyerler yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz iyi bir alan.

Blockhain Geliştiricisi

blankKripto para birimlerinin varlığını yoğun bir şekilde hissettiğimiz, bu para birimlerinin kağıt paranın yerine geçebileceği düşüncesi hepimizde doğmuştur. Başta Bitcoin olmak üzere bir çok para birimi bir anda herkesin göz bebeği haline gelmiş olup bir çoğunun yatırımı o alana kaymıştır. Gelecekte ne olacağı da bilinmeyeceğinden neden kendinizi bu yönde eğitmiyorsunuz? Belki de sizin geliştirdiğiniz bir para birimi yakın zamanda değişim aracımız olarak kullanılabilir.

Drone Pilotu

blankDronlar artık basit bit oyuncak olmanın ötesine çoktan geçti. Günümüzde dronlar daha hızlı ve daha uzun mesafeli yol kat edebiliyorlar. Bugün bir çok alanda drone kullanımı yaygınlaştı. Öyle ki savunma sanayii dahi bu dronlar vasıtasıyla keşifler sağlıyor. Zamanla daha da geliştirileceğini tahmin edersek sizce başka hangi alanlarda kullanılabilir? Helikopter pilotu olamadıysanız işte size yeni bir imkan. Drone Pilotu olmak için fazlasıyla yeterli sebep var görünüyor.

Akıllı Binalar Geliyor

blankAkıllı, telefon, bilgisayar oda, ev derken hızla akıllı binalara doğru yol alıyoruz. Geliştirilen teknolojiler evlere, binalara yerleştirilerek bir çok işimizi sistemsel olarak elimizdeki bir cihazdan kontrol edebiliyor veya önceden programlayabiliyoruz. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu şeyler gerçek mi oluyor. Bugün akıllı evler ve akıllı binaların sayısı az olsa da zamanla bu yönde bir ihtiyacın duyulacağı bir gerçek.

Sanal Gerçeklik Uzmanı, Geliştiricisi

blankHayatımıza giren bir diğer teknolojik gelişme olan sanal gerçeklik başta canlı yayınlar olmak üzere bir çok operasyonda kullanılıyor. Bizce henüz geliştirme aşamasında olan sanal gerçeklik yakın zamanda başta cep telefonları ve televizyonlar olmak üzere bir çok yerden hayatımıza girecek gibi. Şimdilik genellikle eğlence amaçlı kullanılsa da burada kalacağını hiç düşünmüyoruz.

Nano-Teknoloji

Maddenin yapısıyla oynayarak yeni ürünler ortaya koyarak ürünlere yeni özellikler kazandırabilen nano teknoloji çalışmaları hızlanarak devam ediyor. Şimdilik hayatımızda nano kumaşlar ile yer alsa da kullanım alanı bilinenden çok daha geniştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu