KariyerÜniversite

Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları

Şimdilerde nasıl bilmiyorum ama eşit ağırlık meslekleri ve maaşları eskisi kadar popülerliğini koruyor mu acaba? Benim lisede okuduğum yıllarda yani 2000’lerden sonrasına denk geliyor. O zamanlar TM yani Türkçe-Matematik bölümünde okuyanları üniversitede seçmek için çok fazla seçeneği yoktu. Hem iyi bir bölüm okuması hem de mezun olduktan sonra maaşları konusunda sınırlıydı. Başta Hukuk, Piskoloji ve İktisat olmak üzere temel bölümlerden ibaretti. Ben de naçizane bunlar arasından İktisat’ı seçmiş birisi olarak bu süreçten geçtiğimi belirtmek isterim.

Eşit Ağırlık Meslekleri

Yine de kısaca bahsetmek gerekirse eşit ağırlık meslekleri hakkında kısa bilgi ve bunların mezun olduktan sonraki şartları hakkında biraz bilgi vermeye çalışayım.

Hukuk

Hukuk fakülteleri ülkemizde avukat, savcı ve hakim gibi hukuksal konularda eleman yetiştirmek için faaliyet göstermektedir. Amacı adaleti savunmak ve haklıyı korumak için var olan bu mesleklere her zaman özenmişimdir. Bugün hukuk fakültesinden mezun olanları sayısı da hızlıca artmaktadır. Avukat için örnek vermek gerekirse mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde görev yapma imkanına sahiptir. Kendi bürosunu açıp işini yürüteceği gibi başka kurum ve şirketin hukuksal faaliyetlerini yürütmek için de uğraşabilir. Maaşları konusunda pek bilgim olmasa da avukatlık vizite ücretlerine bakarsak hiçte fena sayılmaz. Savcı ve Hakim gibi üst düzey meslekler ise doğrudan kamu görevlileri olduğu için maaşları merkezi otorite tarafından belirlenmektedir.

İİBF Mezunları

İİBF mezunları bir diğer TM yani eşit ağırlık bölümlerinden birisidir. Çeşitli yerlerde görev yapabilen İİBF Mezunları için daha önce detaylı bir rehber sunmuştuk. Özellikle o bölümdeki mesleklerin maaşları için onu takip edebilirsiniz.

İİBF içerisinde en çok ilgi gören bölüm İktisat bölümü olarak gösterilmektedir. Bu bölüm hakkında detayları İktisat Bölümü Nedir içeriğimizde detaylı inceleyebilirsiniz.

Özellikle İİBF bölümünden mezun olup çeşitli pozisyonlarda çalışanların verdiği bilgilere göre ortalam meslek maaşları hakkında İİBF Bölümleri Maaşları araştırmasına göz atmanızı öneririm.

Diğer Bölümler

Eşit ağırlık bölümünde sadece hukuk ve iibf olmadığını gayet tabi biliyoruz. 50 civarı tercih edilebilecek üniversite bölümü ve meslek grubu bulunmaktadır. Bankacılık, Felsefe, Finans, Aktüerya, İnsan Kaynakları, İşletme, Pazarlama… Biz tüm eşit ağırlık meslekleri ve maaşları tek tek burada yer veremeyeceğimizden dolayı hepsini ayrı başlık altında açıklamaya çalışacağız. Umarız TM bölümlerinde okuyup eşit ağırlık meslekleri hakkında araştırma yapan kardeşlerimize kariyerleri boyunca fayda sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı