Kariyer

En Basit Ekonomi Bilgisi Halk Ekonomisi

 

Ekonomi denildiği zaman çoğunun aklına borsa ekranı, döviz fiyatları, inişler çıkışlar, arz talep, yoğun bilinmeyenli denklemler, ekonomik modeller gelse de ekonomi okumayanlar için durum o kadar da karmaşık değildir. Öyle ki bunlar sadece medyadan gördüğümüz ekonomik terimler. Oysa hiç ekonomi eğitimi almamış birinin de ekonomiye ne kadar hakim olduğunu aşağıda örneklemeye çalışacağız. Birçok ekonomi görüşünün, teriminin halk arasında yer etmiş bir karşılığı vardır.
İşte size hane halkının yoğun kullandığı ve pratikte kullandığı en basit anlamlarıyla ekonomi bilgisi:
Talep artarsa fiyatta artar. Bunu sanırım bilmeyen yoktur. Bir şeyi herkes almaya başlayınca fiyatının yükseleceğini herkes hisseder bilir.
Ayağını yorganına göre uzatmak. Bu deyimin nerden geldiğini birçoğumuz bilmesek te ne anlama geldiğini bilmeyenimiz yoktur. Aslında bu bir iktisadi terim olmasa bile ifade ettiği anlam gayet iktisadir. Zaten iktisat kelimesinin Arapça köklerine indiğimiz zaman biriktirme, arttırma, tutumlu olma gibi anlamlara dayanmaktadır.
Bütün yumurtalar aynı sepete konmaz. Bu ise finans piyasasında tek yere yatırım yapmayarak riski dağıtma, bir sepet yaparak riski minimumda tutup denge sağlamaktır.
“Maaştan fazla harcıyorsun”. Bu bütçe açığını doğrudan açıklıyor.
Para var, Huzur yok. Bu da para basarak ekonomiyi düzeltmeye çalışmanın doğru olmadığını gösterir nitelikte. Zira çok para ekonomide refah sağlamaz.

İşte diğer bazı halk arasına yerleşmiş iktisadi sözler, deyimler ve atasözleri:

Ak akçe kara gün içindir. Al ver ekonomiye can ver. Varsa tırnağın kaşınırsın, yoksa bakınırsın. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Sürümden kazanmak. Para basmak bir çözüm değil. Ne kadar ekmek, o kadar köfte. Eldeki bir kuş, daldaki iki kuştan iyidir. Sakla samanı gelir zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu