Kariyer

Ekonomi’de 72 Kuralı

Aslında bir matematiksel hesaplama olan 72 kuralı ekonomide de kullanım alanı bulabilmekte ve özellikle büyüme, bileşik faiz gibi konularda kısa yoldan hesaplamalar yapmak için kullanılır. Ancak burada değişimin her yıl sabit oranda olması gerekiyor.

72 Kuralı, bir sayısal değerin iki katına çıkması için gerekli süreyi yaklaşık olarak hesaplayabilen yöntemdir. Günümüzde artık bilgisayar programları, ofis uygulamaları kısa yoldan bu işlemleri yapabilse de eskiden sık kullanılan bir yöntemdi. Özellikle faiz hesaplamalarında oldukça kolaylık sağlamaktadır.

72 kuralı için ekonomiden örnekler verecek olursak, büyüme rakamı için her yıl aynı oranlarda büyüyen bir ekonominin kaç yıl sonra iki katına çıkacağı bulunabilir. Bir başka örnekle bankadaki bir miktar paranın belirli faiz oranı ile bekletilmesi halinde kaç yıl sonra paranın ikiye katlanacağını hesaplayabileceği bir kuraldır.

72 Kuralını ekonomiden örneklerle açıklamak gerekirse sabit bir büyüme oranıyla büyüyen bir ekonomi örneğin yüzde 3 olsun; burada sabit oranda büyümesi önemli. 72/3=24 yılda ekonomi şuanki büyüklüğünün iki katına kavuşacağını ifade eder.

Bir başka örneğide bileşik faiz üzerinden verecek olursak bugün bankaya yatırdığımız bir miktar para kaç vade sonunda iki katına çıkmış olur hesaplamak için; 72/faiz oranı yöntemiyle hesaplanabilir. Burada önemli olan anaparanın hiç çekilmemiş olması ve faizin de her yıl üstüne eklenerek artmasıdır.

Bu yöntemde ilk yıl değeri ya da ilk yıl hesaba yatırılan anapara miktarı önemli değildir. önemli olan ilk değerin kaç yıl sonra ikiye katlanacağının hesabıdır. Bu işlemi her matematiksel işlem için kullanabiliriz. özellikle büyüme konusunda bize öngörüler veren bu değeri daha iyi anlamak için büyüme ve kalkınma hakkında detay verdiğimiz konumuzu okumanızı ve aradaki farkı anlamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı