Ekonomi

Ekonomi Politikası ile Faiz Oranları – TCMB İlişkisi

Türkiye Ekonomisi faiz oranlarının yüksek olmasının temel sebepleri
1- Para Politikası (TCMB),
2- Maliye Politikası (Hükümet), olarak iki başlık açısından değerlendirilebilir.

TCMB, faiz oranlarını belirlerken kurul tarafından oylama ile karar alır. Oylamada eşitlik ortaya çıkınca; TCMB Başkanının oyu 2 sayılarak yeni faiz oranı kabul edilir. Ayrıca faiz oranları enflasyon oranına göre belirlenmez. Faiz oranları, serbest piyasa mekanizması içerisinde ekonominin dengeleme süreciyle belirlenir. Enflasyon oranlarının yüksek olması faiz oranının yüksek olma nedenidir. Dünyanın hiç bir yerinde “Faiz enflasyon sebebi” diye bir ekonomik görüş yoktur. TCMB, ülkenin para politikalarını belirleyen ancak makro ekonomik açıdan bir kısmını oluşturan kurumdur.


Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB Başkanını görevden almak faiz oranlarını düşürme çözümü değildir. Bu görevden almanın sebebi bence Merkez Bankası İhtiyat Akçesi’nin Hazineye aktarılması süresince Murat Çetinkaya’nın duruma karşı olmasıdır.

Ekonomik düzenleme hükümetin uygulamak istemediği maliye politikalarıyla gerçekleşecektir. Son yıllarda ortaya çıkan kamu harcamalarının yüksekliği, vergi politikalarının tutarsızlığı, vergi afları, ülkemizin tarım politikasının olmaması, sanayi politikası bazında AR-GE yatırımlarının gelişmemesi, seçimler ve dış politikada etkinliğin kaybedilmesi gibi nedenler daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı